Wcześniejsze emerytury dla rolników będą możliwe? Sprawdź!

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to ciężka, fizyczna praca, która wiąże się z dużym ryzykiem wypadków. Wymaga od rolników nie tylko dużego zaangażowania, ale przede wszystkim ciągłej dyspozycyjności. Wielu rolników chciałoby szybciej przejść na zasłużoną emeryturę. Sprawdźmy więc czy jest szansa, aby wcześniejsze emerytury dla rolników pojawiły się już niebawem.

Temat wprowadzenia wcześniejszych emerytur dla rolników podjęła KRIR, która poprosiła o uwzględnienie tej propozycji w pracach nad zmianą ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Samorząd rolniczy zaproponował kilka zmian w przepisach, które pozwoliłyby przejść rolnikom na wcześniejsze emerytury – jakie to więc zmiany?

Wcześniejsze emerytury dla rolników po opłaceniu 100 składek

Pierwsza z propozycji KRIR dotyczy wprowadzenia przepisów, które umożliwią przejście na emeryturę po opłaceniu 100 składek emerytalno – rentowych. To rozwiązanie miałoby być możliwe niezależnie od osiągniętego wieku. Natomiast rolnikom, którzy nie podlegali ubezpieczeniu przez 25 lat proponują emeryturę w wysokości odpowiedniej do opłaconych składek.

Wcześniejsze emerytury dla rolników – co jeszcze proponuje KRIR? Samorząd rolniczy w dalszym ciągu podtrzymuje wniosek o uniezależnienie wypłaty pełniej emerytury rolnikom, którzy przeszli na emeryturę od zaprzestania działalności rolniczej.

Przeczytaj więcej: 100 tys. euro rocznie przez 5 lat – komu przysługuje taka pomoc?

Prawo do emerytury rolniczej według nowych zasad?

KRIR przypomina jednocześnie, że rolnikom obniżono zasadniczy wiek emerytalny i przywrócono stan sprzed 1 stycznia 2013 r. Gospodarzom nie przywrócono jednak możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. To prawo rolnicy utracili z dniem 1 stycznia 2018 r. W związku z tym, KRIR proponuje wprowadzić odpowiednie przepisy, aby wcześniejsze emerytury dla rolników były znowu możliwe.

Wcześniejsza emerytura z KRUS?

Samorząd rolniczy zwraca uwagę na to, że obecnie gospodarstwa przekazywane są kolejnym pokoleniom zbyt późno. To powoduje, że młodzi ludzie wybierają inną drogę zawodową. Główny powód takiej sytuacji wynika ze sztywnych przepisów jakie obowiązują w systemie emerytalnym. Uniemożliwiają one m.in. równoczesną prace w gospodarstwie i pobieranie emerytury. Kolejne z nich wskazują na brak możliwości przejścia na wcześniejsze emerytury dla rolników, wtedy gdy jest to najkorzystniejsze.

Przedstawiając powyższe Zarząd KRIR wnioskuje o rozważenie zaproponowanych zmian mających na celu zapewnienie ciągłości funkcjonowania gospodarstw rolnych – podkreśla na koniec KRIR przekazując swoje postulaty do MRiRW.

Czytaj również: Emerytury rolnicze rosną, ale wolniej niż pracownicze

Źródło: KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 275

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Emerytury rolnicze pisze:

    Też jestem w takim wieku mam 55 lat i ciężko pracowałam na wsi Wychowałam 3 dzieci Wykształcili się i poszli do pracy do miasta Składek mam jak na kobietę dużo Przeszłam ostry zawał Przyznano mi co prawda rentę na rok Ale patrząc po sobie i kobietach na wsi to są bardzo zpracowane osoby Kobieta należy się wcześniejsze emerytury No my jesteśmy tymi rocznikami co dosięgła reforma podniesienia wieku emerytalnego