Wieniec adwentowy – co powinien zawierać?

Wieniec adwentowy wywodzi się z Kościoła Luterańskiego, ale teraz stał się popularny w całej Polsce. Powinien zawierać zielone gałązki drzewa iglastego, cztery czerwone świece i ozdoby. Jego wykonanie nie jest trudne, jeśli ma się świerkowy wianuszek.

Wieniec adwentowy stał się popularny w całym kraju, ale nie było tak zawsze. Jeśli w danym regionie była spora społeczność protestancka, to wieńce adwentowe pojawiały się też w domach katolickich. Tak to już jest z tradycjami, że przenikają się wzajemnie.

Reklama

Historia wieńca adwentowego

Wieniec adwentowy wywodzi się z Kościoła Luterańskiego. Po raz pierwszy pojawił się w Hamburgu w 1839 roku. Ksiądz Johann Wichern prowadził przytułek dla sierot i postanowił zmienić wystrój tego domu na czas Adwentu. Chodziło mu o to, aby rozweselić jakoś te najkrótsze dni w roku. Wpadł na pomysł, aby z gałązek choinki zrobić wieniec, a na nim umieścić 24 świeczki, symbolizujące poszczególne dni. Ten pomysł się rozpowszechnił nie tylko wśród protestantów, bo w latach 20. ubiegłego stulecia przyjął się na dobre w Kościele Katolickim w Niemczech. Zamiast 24 świec pozostały cztery, czyli tyle, ile niedziel Adwentu. Im bliżej świąt, tym tego światła jest więcej. Kształt jest również nieprzypadkowy – okrąg nie ma początku ani końca. Liczba 24 „świeczek” zachowała się jednak w kalendarzu adwentowym.

Gotowy wieniec adwentowy

Gotowy wieniec adwentowy

fot. Monika Figura

W Polsce wieńce adwentowe znane są od dawna na Górnym Śląsku, Śląsku Cieszyńskim — wszędzie tam, gdzie najliczniej żyją luteranie. Wystarczą iglaste gałązki, cztery świece i ozdoby. Samodzielne zrobienie wieńca adwentowego nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczą chęci i trochę czasu. Najtrudniejsze jest wykonanie wianuszka z iglastych gałązek.

Tak naprawdę wygląd wieńca adwentowego zależy i od konkretnej rodziny, i od regionu Polski. Gdy zamieszkałem na Górnym Śląsku, dostępność półproduktów do wykonania wieńca adwentowego była powszechna. Kiedy 20 lat temu przeprowadziłem się na Kujawy, kupienie gotowego koła stanowiło duży kłopot. Mało kto wiedział, o co w ogóle chodzi. Wiadomo, że w naszych kościołach wieńce były, ale na tym koniec. Teraz wieńce adwentowe wyszły poza tradycję protestancką i stały się powszechnym elementem dekoracyjnym na czas Adwentu. W naszej parafii w Toruniu dzień przed pierwszą niedzielą Adwentu organizujemy warsztaty, podczas których będziemy robić wieńce adwentowe. To też świetna okazja do integracji parafialnej — wyjaśnia ksiądz Michał Walukiewicz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Toruniu.

Elementy obowiązkowe wieńca adwentowego

Samodzielnie wykonany wieniec adwentowy może nie będzie tak idealny jak ze sklepu, ale za to da poczucie satysfakcji z pracy własnych rąk. Będzie tym jednym jedynym, który trafi do naszego domu.

Wieniec to nic innego jak wianuszek z gałązek drzewa iglastego, świerku, jodły czy sosny jako symbolu wiecznego życia. Do tego dochodzą cztery świece na każdą niedzielę Adwentu. Przyjęło się, że powinny być w kolorze czerwonym, który symbolizuje miłość Jezusa Chrystusa. Sama dekoracja wynika już z własnej inwencji twórczej. Mogą to być bombki, szyszki, kokardy, suszone cząstki pomarańczy, laski cynamonu albo kolorowe gałązki. To już sprawa bardzo indywidualna. W każdą kolejną niedzielę Adwentu zapalamy jedną świecę więcej, bo tej światłości przybywa wraz z oczekiwaniem na nadejście Chrystusa, który jest światłością świata. W domu wieniec towarzyszy nam przez cały tydzień, nie tylko w niedzielę. Jest charakterystycznym symbolem, który nas łączy i daje poczucie wspólnoty — kontynuuje ksiądz Michał Walukiewicz.

Świece mogą być też białe

Świece mogą być też białe

fot. Monika Figura

Wieniec adwentowy to nic trudnego

W wielu domach samodzielnie robi się wieńce adwentowe. To takie miłe urozmaicenie najkrótszych dni w roku.

Wieńce adwentowe robię od lat i powiem szczerze, że nie wyobrażam sobie bez nich oczekiwania na Boże Narodzenie. Sprawiają, że w domu robi się tak jakoś przytulniej. Wykorzystuję zawsze żywe gałązki, a do nich świece i różne ozdoby. Staram się, by były w jednej tonacji kolorystycznej. Jak czerwone świece, to i wstążki w tym samym kolorze — mówi Monika Figura z Tupadł w gminie Wielgie (pow. lipnowski, woj. kujawsko-pomorskie).

Może więc warto obudzić własną inwencję twórczą i własnoręcznie wykonać wieniec adwentowy? Można to zrobić wraz z rodziną w domu lub w szerszym gronie, np. na różnych organizowanych warsztatach.

Warsztaty robienia wieńców adwentowych w parafii ewangelicko-augsburskiej w Toruniu

Warsztaty robienia wieńców adwentowych w parafii ewangelicko-augsburskiej w Toruniu

fot. ks. Michał Walukiewicz

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *