Adwent. Jak dobrze przygotować się do Świąt?

Często zapominamy, że równie ważne, co Święta Bożego Narodzenia, jest oczekiwanie na ich nadejście. Jak dobrze wykorzystać Adwent?

Tegoroczny Adwent jest wyjątkowo krótki, co wynika z układu niedziel w kalendarzu. Rozpoczął się 3 grudnia i potrwa do 24 grudnia 2017. Co zrobić, by okres pomiędzy tymi czterema niedzielami był wyjątkowy?

Wieniec nie tylko w kościele

Wieniec adwentowy

Adwentowe dekoracje można stworzyć samodzielnie przy niewielkim nakładzie czasu i pracy.

Dekoracje adwentowe mogą cieszyć oko równie bardzo, jak te bożonarodzeniowe. Nie trzeba jednak kupować gotowych ozdób. Wystarczy niewiele, by przygotować je samodzielnie. Tradycja tworzenia wieńców adwentowych narodziła się w Niemczech, w połowie XIX wieku, za sprawą ewangelickiego pastora Johanna H. Wicherna. Zapalanie kolejnych świec miało umilić oczekiwanie na święta sierotom z przytułku w Hamburgu. Na początku XX wieku wieniec przyjął się również wśród katolików.

Aby przenieść tę tradycję na domowy grunt, wystarczą cztery świece i kilka iglastych gałązek. W przypadku trudności zdobycia świeżych, doskonale sprawdzą się również te sztuczne. Przymocuj do siebie kolejne gałązki, układając je ciasno, by stworzyć gęsty wieniec. Rozgrzej nad ogniem dodatkowe druciki, a następne wbij je w podstawę świec, które później rozłożysz równomiernie na obwodzie koła. Tak powstały wieniec możesz udekorować sosnowymi szyszkami i kokardami z czerwonej wstążki, owocami głogu lub jarzębiny. Każda kolejna zapalona świeca przybliży cię do radosnego, rodzinnego świętowania.

Adwent nie musi być stresującym czasem, poświęconym wyłącznie na potężne zakupy i generalne porządki

Dobry moment na zmiany

Adwent, podobnie jak Wielki Post, inspiruje wielu z nas do podjęcia różnych wyrzeczeń. Postanowienia mogą dotyczyć zarówno błahych spraw, jak i ważnych decyzji życiowych. Jeśli na co dzień brakuje nam motywacji, to dobry moment, by spróbować zmienić swoją codzienność na lepsze. Warto zatrzymać się i zastanowić nad swoim życiem tym bardziej, że Adwent przypada na grudzień. Trudno o lepszy okres do podsumowań niż koniec roku. Dobrze jest móc wejść w kolejny z optymizmem i czystą kartą.

Nietypowy kalendarz na Adwent

Kalendarz adwentowy

Samodzielnie przygotowane kalendarze mogą zawierać zadania do wypełnienia przez dzieci w kolejne dni Adwentu.

Kalendarz adwentowy nie musi skrywać w sobie tanich czekoladek. Producenci prześcigają się, by wymyślić najbardziej oryginalny kalendarz, który umili nam odliczanie do Świąt. Na rynku dostępne są m.in. kalendarze z kosmetykami do makijażu, skarpetkami, zdjęciami, herbatami lub z winami, dla dorosłych. Zamiast jednak wydawać pieniądze na zakup gotowego kalendarza, którego zawartość nierzadko nas zawodzi, warto przygotować go samemu. Może zawierać nie tylko słodycze i drobne upominki, ale także spersonalizowane zadania do wykonania, które przypadną do gustu szczególnie najmłodszym. Wspólne tworzenie domku z piernika lub choinki z makaronu zapadnie dziecku w pamięć bardziej niż niejeden kupiony prezent.

Przygotowując się do Świąt, warto pamiętać nie tylko o tych kilku dniach zwieńczających nasze starania. Adwent nie musi skupiać się wyłącznie na gorączce zakupów, generalnych porządkach i poszukiwaniu idealnych prezentów. Wystarczy niewiele, by okres pomiędzy czterema grudniowymi niedzielami stał się jeszcze bardziej wyjątkowy.

Dzień kobiet: czego życzymy kobietom na wsi?

Czy rolnik to zawód tylko dla mężczyzn? Czy praca w gospodarstwie jest atrakcyjna dla Pań? Czy wieś bez kobiet mogłaby istnieć?

8 marca 2019

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. znakowanie mięsa

Poznaj sposób ministerstwa na powstrzymanie kolejnego kryzysu w branży mięsnej i dowiedz się, który kraj jako pierwszy uwolnił się od ASF.

Gospodarstwa ekologiczne przestały się opłacać?

Gospodarstwa ekologiczne przestały być opłacalne? Maleje liczba producentów, kurczy się areał ekologicznych upraw.

18 marca 2019