Wsparcie z PROW 2022 – do wzięcia 108 mln euro

Od 1 grudnia 2022 r. rolnicy mogą po raz drugi ubiegać się o wsparcie finansowane z budżetu PROW 2014-2020. Kolejny nabór wniosków na koniec 2022 r. ogłosiła ARiMR. Podając również kto i na co będzie mógł otrzymać dofinansowanie na które przeznaczono w sumie ponad 108 mln euro.

ARiMR po raz drugi w 2022 r. ogłosiła nabór wniosków o wsparcie finansowe z PROW skierowane do rolników, a dokładnie do hodowców drobiu, świń oraz bydła. Przypomnijmy, że pierwszy nabór wniosków zakończył się 31 października br. Drugi natomiast nabór wniosków wystartował 1 grudnia i potrwa do 30 grudnia br.

Wsparcie z PROW 2022 – dla kogo?

Podobnie jak w przypadku pierwszego naboru, tak i teraz dofinansowanie z PROW mogą otrzymać hodowcy drobiu, świń, a także bydła. Pod warunkiem, że mają zarejestrowaną działalność produkcyjną. Ponadto, hodowcy otrzymają wsparcie finansowe z PROW 2022 pod warunkiem posiadania prawa do nieruchomości. Na terenie której prowadzony jest chów wspomnianych zwierząt.

Ważne jest również to, aby hodowcy zwierząt ubiegający się o wsparcie finansowe z PROW 2022 mieli zawartą umowę ubezpieczenia od ryzyka stat spowodowanych przez salomonellę.

Wymagane ubezpieczenie powinno obejmować:

  • 1000 sztuk rzeźnych kurcząt, gęsi, indyków, a także drobiu nieśnego,
  • 14 sztuk świń,
  • 4 sztuk bydła.

Dofinansowania dla hodowców z ARiMR 2022 – do wzięcia ponad 108 mln euro

informacji przekazanych przez ARiMR wynika, że hodowcy mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 70 proc. opłaconej składki.

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej warunkiem otrzymania dotacji z PROW jest posiadanie umowy ubezpieczenia. Z której powinno wynikać, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku pojawienia się szkód wynoszących ponad 20 proc. Ważny jest również okres objęty ubezpieczeniem który powinien rozpoczynać się nie wcześniej, niż 1 kwietnia 2022 r.

Wsparcie z PROW 2022 – nabór wniosków do 30 grudnia

Hodowcy zwierząt zainteresowani dofinansowaniem z PROW mogą składać wnioski w biurach powiatowych ARiMR w terminie od 1 do 30 grudnia 2022 r.

Wymagane dokumenty mogą przekazać osobiście lub za pośrednictwem rejestrowanej przesyłki pocztowej, albo poprzez formularz udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR. Wnioski o pomoc finansową z PROW można także przesłać w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy e-PUAP.

Czytaj również: KRUS – nowe kwoty przychodu od 1 grudnia 2022 r.

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 51

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *