Dotacje z PROW 2022 – nabory wniosków do końca maja. Sprawdź!

Jakie dotacje z PROW 2014-2020 są dostępne dla rolników do końca maja 2022 r.? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać np. dofinansowanie do biznesu na wsi, czy premie dla młodych rolników? Sprawdzamy jak przedstawia się harmonogram naborów wniosków z PROW do końca maja 2022 r.

Wielkimi krokami zbliża się koniec maja, w tym czasie kończą się nabory wniosków o przyznanie pomocy finansowej z budżetu PROW. Do końca miesiąca producenci mogą ubiegać się m.in. o wsparcie dla młodych rolników, a także do obszarów na których dokonano zalesienia. Jakie jeszcze dotacje z PROW zakończą się z końcem maja 2022 r.? Sprawdźmy!

Dotacje PROW 2022 – premie dla młodych rolników

W dniu 30 maja 2022 r. zakończy się termin przyjmowania wniosków o premie dla młodych rolników na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Kwota wsparcia wynosi 150 tys. zł, która wypłacana jest w dwóch ratach. Pierwszą ratę w wysokości 120 tys. zł wypłaca się po spełnieniu warunków do przyznania pomocy. Natomiast druga rata (30 tys. zł) trafia do rolników po realizacji biznesplanu.

Warto przy tym podkreślić, że otrzymaną premię dla młodych rolników należy przeznaczyć na prowadzenie gospodarstwa albo na przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie. Otrzymane dofinansowanie rolnicy mogą wykorzystać np. na zakup gruntów, maszyn lub stada podstawowego zwierząt.

ARiMR. Dotacje dla rolników 2022 na działalność pozarolniczą

Oprócz tego, jak informuje ARiMR do końca maja 2022 r. dostępne są dotacje z PROW 2014-2020 na utworzenie biznesu na wsi. W tym przypadku rolnicy mogą ubiegać się o bezzwrotną premię, której wysokość zależy od liczby nowo utworzonych miejsc pracy. Jeżeli zostanie utworzone 1 miejsce pracy to wówczas premia wyniesie 150 tys. zł, natomiast przy dwóch stanowiskach premia wzrasta do 200 tys. zł, a przy trzech – do kwoty 250 tys. zł.

Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej wypłaca się w dwóch ratach. Pierwszą w wysokości 80 proc. producenci otrzymają jeżeli spełnią warunki określone w wydanej decyzji. Z kolei druga rata (20 proc.) trafi do rolników po rozliczeniu biznesplanu.

Jakie jeszcze dotacje z PROW dla rolników 2022?

Również do 31 maja 2022 r. producenci, który wykonali zalesienie mogą starać się o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesienowej. Nabór wniosków prowadzony jest za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Premia pielęgnacyjna to płatność przyznawana corocznie przez 5 lat, której wysokość waha się od 794 zł/ha do 1628 zł/ha. Z kolei, premia zalesieniowa przyznawana jest przez 12 lat począwszy od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej. Wysokość wsparcia w tym przypadku wynosi 1215 zł/ha.

Czytaj również:
Do kiedy wniosek o dopłaty bezpośrednie 2022? Sprawdź!
Dopłaty bezpośrednie w 2023 r. – stawki i zmiany. Sprawdź!

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *