Wypłata dopłat bezpośrednich 2022 jest zagrożona?

Jak dotychczas przebiega wypłata dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 r.? Z informacji przekazanych przez ARiMR wynika, że przeważająca część środków trafiła już na konta bankowe rolników. Jak się jednak okazuje dopłaty bezpośrednie i obszarowe 2022 i ich dalsza wypłata może być zagrożona. Czego powodem jest trwający spór zbiorowy związków zawodowych w ARiMR z pracodawcą. 

Wypłata dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2022 r. w postaci zaliczek trwa już niemal od miesiąca i potrwa jeszcze do końca listopada. Od 1 grudnia 2022 r. rozpocznie się natomiast wypłata pozostałych kwot należnych dopłat i płatności obszarowych za 2022 r. Sprawdźmy zatem, ile zaliczek dopłat 2022 dotychczas wypłaciła ARiMR i czy ich dalsza wypłata nie jest zagrożona.

Wypłata dopłat bezpośrednich i obszarowych PROW za 2022 r.

Jak poinformowała ARiMR do dnia 3 listopada 2022 r. z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych PROW na konta rolników przelano prawie 9,1 mld zł. Z czego, prawie 924 tys. rolników otrzymało zaliczki dopłat bezpośrednich na kwotę ponad 7,72 mld zł. Natomiast na poczet płatności obszarowych z PROW w tym czasie przelano 1,37 mld zł, które trafiły do ponad 680 tys. rolników.

ARiMR przypomniała jednocześnie, że podczas tegorocznej kampanii o dopłaty bezpośrednie za 2022 r. ubiega się 1,265 mln rolników. Co oznacza, że wypłata dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2022 r. przebiega sprawnie, gdyż większość rolników otrzymała już zaliczki dopłat.

Kiedy dopłaty bezpośrednie po kontroli?

Część rolników nie otrzymała jednak jeszcze zaliczek na dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW 2022. Co jest spowodowane m.in. wytypowaniem ich gospodarstwa do kontroli na miejscu. Wypłata dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW 2022 w postaci zaliczek może ulec wydłużeniu również z powodu trwającej kontroli administracyjnej. W obydwóch przypadkach zaliczki na poczet płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego trafią do rolników po zakończonych kontrolach.

Wypłata dopłat bezpośrednich 2022 jest zagrożona?

Rolnicy, którzy nie otrzymali jeszcze zaliczek na dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW 2022 mogą czuć się zaniepokojeni również z powodu napływających informacji od NSZZ „Solidarność” Pracowników ARiMR, który od marca 2021 r. są w sporze zbiorowym z pracodawcą. Pracownicy ARiMR domagają się zwiększenia wynagrodzeń o 2 tys. brutto.

stanowisku przesłanym do posłów NSZZ ,,Solidarność” Pracowników ARiMR przypomina, że pracownik ARiMR obsługuje średnio wnioski o wartości 2,24 mln zł za mniej niż 58 tys. zł brutto miesięcznie. Dodatkowo, od lat wzrasta liczba programów obsługiwanych przez ARiMR. Odbywa się to jednak bez wzrostu etatyzacji. Zamiast tego coraz częściej widoczne są odejścia doświadczonych pracowników.

Zdaniem związków zawodowych ARiMR te wszystkie czynniki mogą doprowadzić do tego, że wypłata dopłat za 2022 r. może być opóźniona:

Wszystko to może spowodować opóźnienia wypłaty środków. Pracujemy w warunkach ciągłych zmian przepisów. Przekłada się to na niejasne procedury oraz problemy z aplikacjami. Pracujemy pod ciągłą presją czasu wypłaty 100% płatności w ustawowym terminie, często przed terminem.

Czytaj również: Nabory wniosków z KPO dla rolników tylko do przyszłego tygodnia!

Źródło: ARiMR; NSZZ „Solidarność” Pracowników ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 48

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Dopłaty bezpośrednie 2022
songo
w końcu dopłaty są z Brukseli a nie z Polski 😄 zobacz więcej »
krzysiek277
Songo ty strona niemiecka i to za to 😁 Polska to taki kraj że pomagają wszystkim tylko nie swoim  zobacz więcej »
songo
u mnie zaliczka chyba koło 70% już dawno przyszła, teraz czekam na resztę zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Gizela3012 pisze:

    tak dopłata dopłatą ale my z mężem mieliśmy kontrolę w tamtym roku i dopłatę w kwietniu. A w tym roku nie było kontroli a zaliczki jeszcze nie ma.