Nabory wniosków z KPO dla rolników tylko do przyszłego tygodnia!

Nabory wniosków z KPO skierowane do rolników wielkimi krokami zbliżają się do końca. Jeszcze tylko do 15 listopada, a także do 18 listopada rolnicy mogą składać wnioski o dotacje z KPO. To właśnie wtedy zakończą się trzy nabory, o czym przypomniała ARiMR. 

Jak podała ARiMR trzy nabory wniosków o dotacje z KPO dla rolników zakończą już w przyszłym tygodniu. Są to nabory pozwalające na uzyskanie pomocy na wymianę dachu z azbestu, czy wsparcia na inwestycje w przetwórstwo. Dłużej natomiast potrwa czwarty nabór z KPO który umożliwia uzyskanie pomocy na wymianę słupów chmielowych.

Dofinansowanie do wymiany dachu z azbestu do 15 listopada 2022 r.

Pierwszy nabór wniosków, który zakończy się już 15 listopada 2022 r. umożliwia pozyskanie dofinansowania do wymiany dachu z azbestu. W przypadku tego naboru uzyskanie pomocy finansowej jest możliwe pod warunkiem, że dachy przeznaczone do wymiany znajdują się na budynkach wykorzystywanych w produkcji rolnej. Maksymalna powierzchnia do której rolnik może otrzymać dofinansowanie do wymiany dachu z azbestu wynosi 500 m ². Natomiast stawka pomocy w odniesieniu do tej dotacji jest równa 40 zł/m². Przy czym, wymiana musi dotyczyć całego dachu.

Nabory wniosków z KPO w zakresie przetwórstwa

Nabory wniosków z KPO które zakończą się jeszcze w listopadzie 2022 r. to również te dotyczące przetwórstwa i wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa albo akwakultury. Jak poinformowała ARiMR wnioski o wsparcie z KPO dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie przetwórstwa albo wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultur będzie można składać do 18 listopada 2022 r.

Dotacje z KPO dla rolników w zakresie przetwórstwa podlegają refundacji do 50% kosztów kwalifikowanych. Oprócz tego, w przypadku tego wsparcia z KPO obowiązują limity takie jak:

  • 3 mln zł – dla mikroprzedsiębiorstw,
  • 10 mln zł – w odniesieniu do firm o statusie małego przedsiębiorstwa,
  • 15 mln zł – jeżeli o pomoc ubiega się firma, która zalicza się do średniego przedsiębiorstwa.

Uzyskaną pomoc finansową z KPO rolnicy mogą przekazać m.in. na zakup nowych maszyn i urządzeń.

Harmonogram naborów z KPO do 18 listopada 2022 r.

Nabory wniosków o dotacje z KPO dla rolników trwające do 18 listopada 2022 r. pozwalają także na pozyskanie wsparcia dla rolników lub rybaków w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury.

O pomoc finansową w tym zakresie mogą ubiegać się rolnicy, lub ich małżonkowie, albo osoby uprawnione do chowu, hodowli lub połowy ryb. Dotacje z KPO udziela się do wysokości limitu wynoszącego 500 000 zł. Pomoc finansowa w przypadku tego naboru polega na refundacji do 50% kosztów kwalifikowalnych. Zaliczają się do nich np. wydatki poniesione na budowę budynków i budowli służących realizacji inwestycji, a także na ich remont.

Nabory wniosków z KPO – ważne informacje

Na koniec warto przypomnieć, że wnioski o dotacje dla rolników z KPO można składać tylko i wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem formularza udostępnionego na Platformie Usług Elektronicznych, która jest dostępna pod podanym linkiem – Platforma Usług Elektronicznych ARiMR

Czytaj również: Waloryzacja emerytur rolniczych w 2023 r.

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 27

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

SU Tarroca to 115% wzorcaKup teraz Postaw na wczesność

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *