Obornik na ściernisko

Obornik na ściernisko jest często nawożony pod siew roślin jarych, zwłaszcza kukurydzy. Na co zwracamy uwagę podczas tej czynności? 

Nawozimy w dni pochmurne

Zacznijmy od tego, że wybór terminu nawożenia obornikiem zaraz po żniwach ma nie tylko uzasadnienie praktyczne, ale również agrotechniczne. Dostarczony nawóz naturalny ma więcej czasu na rozłożenie się w glebie, a co za tym idzie jego wykorzystanie przez kolejną roślinę jest bardziej efektywne.

Zgodnie z przepisami obornik powinien zostać wymieszany z glebą najpóźniej następnego dnia po rozrzuceniu na polu.

Pamiętajmy, aby obornik na ściernisko nawozić w dni pochmurne. W dni upalne o niskiej wilgotności powietrza musimy liczyć się z wysokimi stratami azotu. Najwięcej amoniaku ulatnia się ze świeżego obornika – ten musi zostać jak najszybciej wymieszany z glebą i w żadnym wypadku nie powinniśmy go stosować w wysokiej temperaturze. Strata azotu może wówczas wynieść nawet kilkadziesiąt procent.

Szybkie wymieszanie z glebą

Niezmiernie ważne jest szybkie wymieszanie obornika z glebą. Możemy zastosować tu bronę talerzową. Bardziej czasochłonnym, generującym zazwyczaj również wyższe koszta zabiegiem, jest wymieszanie obornika gruberem – niemniej uzyskujemy również lepsze efekty aniżeli w przypadku zastosowania talerzówki. Zgodnie z przepisami obornik powinien zostać wymieszany z glebą najpóźniej następnego dnia po rozrzuceniu na polu.

Podkreślmy, że zgodnie z normami roczna dawka nawozów naturalnych aplikowanych na pole nie powinna zawierać więcej niż 170 kg N/ha. Tak więc -w zależności od stosowanego nawozu naturalnego (źródło, etc) – porcja obornika nie powinna być wyższa niż ok. 35 t/ha w ciągu roku.

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Nowe środki ochrony roślin na nowy sezon i nie tylko!

Bayer zaskakuje nowościami zbożowymi i nie tylko. Sprawdź, co nowego pojawi się w portfolio firmy!

8 czerwca 2019

Nowe odmiany zbóż i nie tylko w Saaten Union, DSV i Rapool!

Podczas Dni Pola Saaten Union, DSV oraz Rapool zaprezentowano nowe odmiany zbóż, rzepaku i mieszanek poplonowych. Będzie w czym wybierać!

13 czerwca 2019

Plantatorzy malin protestują!

Malinowy kryzys odczujemy wszyscy...

17 czerwca 2019