Obornik na ściernisko

Obornik na ściernisko jest często nawożony pod siew roślin jarych, zwłaszcza kukurydzy. Na co zwracamy uwagę podczas tej czynności? 

Nawozimy w dni pochmurne

Zacznijmy od tego, że wybór terminu nawożenia obornikiem zaraz po żniwach ma nie tylko uzasadnienie praktyczne, ale również agrotechniczne. Dostarczony nawóz naturalny ma więcej czasu na rozłożenie się w glebie, a co za tym idzie jego wykorzystanie przez kolejną roślinę jest bardziej efektywne.

Zgodnie z przepisami obornik powinien zostać wymieszany z glebą najpóźniej następnego dnia po rozrzuceniu na polu.

Pamiętajmy, aby obornik na ściernisko nawozić w dni pochmurne. W dni upalne o niskiej wilgotności powietrza musimy liczyć się z wysokimi stratami azotu. Najwięcej amoniaku ulatnia się ze świeżego obornika – ten musi zostać jak najszybciej wymieszany z glebą i w żadnym wypadku nie powinniśmy go stosować w wysokiej temperaturze. Strata azotu może wówczas wynieść nawet kilkadziesiąt procent.

Szybkie wymieszanie z glebą

Niezmiernie ważne jest szybkie wymieszanie obornika z glebą. Możemy zastosować tu bronę talerzową. Bardziej czasochłonnym, generującym zazwyczaj również wyższe koszta zabiegiem, jest wymieszanie obornika gruberem – niemniej uzyskujemy również lepsze efekty aniżeli w przypadku zastosowania talerzówki. Zgodnie z przepisami obornik powinien zostać wymieszany z glebą najpóźniej następnego dnia po rozrzuceniu na polu.

Podkreślmy, że zgodnie z normami roczna dawka nawozów naturalnych aplikowanych na pole nie powinna zawierać więcej niż 170 kg N/ha. Tak więc -w zależności od stosowanego nawozu naturalnego (źródło, etc) – porcja obornika nie powinna być wyższa niż ok. 35 t/ha w ciągu roku.

Kondycja rzepaku w okresie zimowym [Reportaż filmowy]

Rzepak jest rośliną wrażliwą na warunki pogodowe. W wielu rejonach był siany podczas suszy. Sprawdź, o czym pamiętać w zimie?

13 lutego 2019

VAT na napoje owocowe wzrośnie – to cios w branżę!

Wyłączenie z podwyżki stawki VAT nektarów nie poprawi sytuacji! Nektary stanowią najmniejszą część w strukturze tej produkcji.

8 lutego 2019

UPL finalizuje przejęcie Arysta LifeScience i ogłasza nowy kierunek rozwoju – OpenAg

Połączenie firm umocni pozycję UPL jako światowego lidera w zakresie rozwiązań dla rolnictwa.

11 lutego 2019