Za marnowanie żywności będzie ustawowa kara [AKTUALNOŚCI]

Marnowanie żywności to zły nawyk, a brak mądrych rozwiązań prawnych jeszcze to pogłębia. Jest szansa, że wkrótce się to zmieni. 

Blisko 42 procent Polaków potwierdza, że wyrzuca artykuły spożywcze. Powody mogą być rozmaite: nieumiejętne planowanie zakupów, kupowanie na zapas, upychanie różnych produktów w lodówce i zapominanie o nich itd. Rząd pracuje nad projektem ustawy, która będzie przeciwdziałać marnowaniu jedzenia.

marnowanie żywności

Marnowanie żywności a potrzebujący

– Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności przybliża nas w kierunku czynienia dobra – mówił w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Jak Krzysztof Ardanowski. Chodzi m.in. o to, by sprzedawcy mogli legalnie oddawać żywność, której kończy się termin do spożycia, na cele społeczne, a nie, jak dotychczas, do utylizacji. Dotąd nie było takiej możliwości. Gdy projektowana ustawa wejdzie w życie, takie działanie będzie nie tylko wyborem, ale obowiązkiem handlowców. Inaczej będą musieli zapłacić 10 gr za każdy kilogram zmarnowanego jedzenia. Ustawa, nad którą trwają prace, zdefiniuje dokładnie pojęcia takie jak marnowana żywność, producent, sprzedawca żywności oraz żywność na cele społeczne.

Źródło: PolskieRadio24.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *