Zagospodarowanie przestrzenne na wsi. Będą zmiany w przepisach?

Zagospodarowanie przestrzenne wsi od pewnego czasu staje się coraz bardziej zaburzone. Powodem tego według samorządu rolniczego jest niekontrolowany zasięg rozrastania się zabudowy mieszkaniowej na terenach wiejskich. To budzi niepokój nie tylko rolników, ale także izb rolniczych, dlatego konieczne jest wprowadzenie pilnych zmian w przepisach.
Zdaniem Zarządu KRIR konflikty na wsi stają się coraz bardziej powszechne, a ma to związek z napływem nowych mieszkańców na tereny wiejskie. To właśnie na rolników często zrzuca się winę za wszelkiego rodzaju uciążliwości środowiskowe. Stąd też należy wprowadzić odpowiednie zapisy które przyczynią się do tego, że zagospodarowanie przestrzenne na wsi ochroni obszary produkcyjne rolników.
Przeczytaj również: Akcyza na paliwo, gaz a także prąd będzie niższa?
Zagospodarowanie przestrzenne na wsi źródłem konfliktu z rolnikami
Według samorządu rolniczego konflikt między nowymi mieszkańcami terenów wiejskich a rolnikami z czasem coraz bardziej zaostrza się. Dlatego też Zarząd KRIR zwrócił się do ówczesnego ministra- Grzegorza Pudy z wnioskiem o informację na temat postępu prac dotyczących systemowych zmian w przepisach zagospodarowania przestrzennego.
Samorząd rolniczy zaapelował o pełne rozwiązanie tego problemu w jak najszybszym czasie. Jednocześnie Zarząd KRIR zadeklarował gotowość aktywnego uczestnictwa w pracach nad wprowadzeniem zmian w tym zakresie.
Plan zagospodarowania przestrzennego. Czy przestrzeń rolnicza zostanie ochroniona?
Ze względu na coraz bardziej powiększającą się zabudowę mieszkalną zagospodarowanie przestrzenne na wsi powinno być bardziej chronione. Szczególnie jeśli chodzi o przestrzeń która wykorzystywana jest do produkcji rolniczej.
Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski poinformował, że prace nad wprowadzeniem zmian już trwają. Prowadzi je Departament Planowania Przestrzennego MRiT, który pracuje nad projektem nowych regulacji w zakresie systemu planowania przestrzennego w formie nowelizacji ustawy.
To jednak nie wszystko. W ramach tych prac podjęto działania nad przygotowaniem rozwiązań m.in. w celu przeciwdziałania rozlewaniu się zabudowy i ochrony rolniczej przestrzeni produkcyjnej – podał wiceminister Romanowski.
Oprócz tego, wiceszef resortu rolnictwa zapowiedział wprowadzenie nowego narzędzia, a mianowicie planu ogólnego. Jego zadaniem będzie m.in. jasne wyznaczenie granic obszarów rozwoju zabudowy, a także obszarów w zakazem zabudowy.
Ponadto, zagospodarowanie przestrzenne na wsi zmieni się dzięki ograniczeniu przestrzennemu w wydaniu decyzji o warunkach zabudowy za pośrednictwem ustalenia maksymalnego zasięgu obszaru analizowanego.
Czytaj również: Terminy stosowania nawozów – konieczne zmiany lub czasowe odstępstwa
Źródło: IR w Opolu; MRiRW
O naszej wiosce Konarzyny gmin Stara Kiszewa byłby idealny artykuł. Jak można przekwalifikować ziemię 1,5 kilometra od jakich kolwiek mediów niszczac NATURE 2000
Bardzo ważna sprawa! Nie może być, że jakiś ćwok z miasta będzie jojczał, że mu przeszkadza wszelkie aktywności rolnicze.
Dokladnie,firma stawia obok mojego gospodarstwa farmę fotowoltaiczna 2 MW 6000 paneli na 3 ha.Podkreslam że stawiają na gruncie zmeliorowanym za ciężkie pieniądze przez państwo.Technologia palowania konstrukcji przewiduje palowanie na głębokość 1,5m.To znaczy że rury melioracyjne zostaną potłuczone beż możliwości naprawienia i moje gospodarstwo leżące obok będzie systematycznie zalewane.Inwestor otrzymał wz pozytywną od UG.pozdrawiam z Ranizowa
Mieszkam nawsi od dziecka,obok pół uprawnych,nigdy tyle chemii wlanej w ziemię niewidziałem, nikt mi nie powie że olej z rzepaku jest zdrowy,pszczoły i trzmiele padają!
Ja mieszkam na małej wsi pod miastem, mój mąż jest rolnikiem i gdyby nie nowe budynki to ta wieś wyglądałaby jak relikt przeszłości. Zawalone dachy , obskurne ściany. Myślę, że niektórzy bardzo się ucieszą, że zablokują budownictwo na wsi i że rolnik, który będzie chciał sprzedać kawałek pola, aby pokryć długi nie będzie mógł. Ekstra