Zakaz chowu klatkowego i Zielony Ład zniszczą polskie rolnictwo?

Nowe pomysły zapowiadane przez Komisję Europejską uderzą w polskie rolnictwo? Unijne plany dotyczące Zielonego Ładu, a także zakaz chowu klatkowego może przyczynić się do upadku wielu gospodarstw – uważa Jan Krzysztof Ardanowski. Szef Rady Rolnictwa i Obszarów Wiejskich apeluje więc o opamiętanie i przedstawia skutki tych zmian. 

Jan Krzysztof Ardanowski kilka dni temu był gościem audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. W czasie wywiadu wyraził swoje zdanie na temat zmian jakie proponuje UE. Przypomnijmy, że całkiem niedawno KE ogłosiła wprowadzenie zakazu chowu klatkowego, który może zacząć obowiązywać już od 2027 r. Decyzja ta zdaniem byłego ministra rolnictwa może wywołać szereg negatywnych skutków – jakich? Jak ocenia on zakaz chowu klatkowego i założenia wynikające z Zielonego Ładu?

Przeczytaj również: Ceny kurcząt rzeźnych spadają

Krytyka spada na rolników

Szef Rady ds. Rolnictwa zaznaczył, że od jakiegoś już czasu na rolników spada poważna krytyka. Krytykowane są zarówno hodowla i uprawa, ponadto proponuje się rozwiązania, które jego zdaniem przyniosą negatywne skutki:

,,Trudno zrozumieć, dlaczego idzie wielki atak na europejskie rolnictwo (…). Lewicowa, neomarksistowska ideologia jest obecnie przekładana na różne decyzje. Od 2027 roku ma być zakaz stosowania klatek, ale nie tylko przy chowie kur niosących jajka. 81 proc. jajek w Polsce pochodzi z klatek, które spełniają wszystkie normy dobrostanu określone przez naukowców.”

Przeczytaj również: Branza drobiarska 2021 zagrożona przez ekologów i unijne przepisy?

Zakaz chowu klatkowego uderza w hodowlę i prowadzi do podwyżek?

Zdaniem Ardanowskiego, wprowadzanie zmian w zakresie chowu klatkowego przyczyni się do podwyżek cen żywności. Jak przekonuje, dotknie to nie tylko hodowców drobiu, ale również inne branże:

,,Dotyczy to nie tylko kur niosek, ale całego drobiu czy królików (…). To samo tyczy się hodowli gołębi. Zapisy bardzo mocno uderzą w hodowlę trzody chlewnej, ponieważ kojce porodowe dla loch, które są stosowane jako wysokie osiągnięcie hodowli, które przez kilka dni powodują, że ona nie może swoim masywnym ciałem zadusić prosiąt, mają być również zakazane. Niezgodne z prawem będzie stosowanie także indywidualnych kojców do odchowu cieląt przy rasach krów mlecznych (…)  Rozwiązania, które zapowiada Komisja Europejska, uderzą w rolnictwo, doprowadzając do upadku wielu gospodarstw. Trzeba być świadomym, że to uderzy w cenę żywności, która będzie musiała być zdecydowanie droższa.”

Zielony Ład uderzy w dochody rolników?

Według Ardanowskiego, zapowiedź wprowadzenia założeń wynikających z Zielonego Ładu, a także zakaz chowu klatkowego odciśnie wyraźne piętno na polskim rolnictwie. Były minister przekonuje, że to uderzenie w rolników i ich dochody, a UE przestaje się już troszczyć o rolników. Jak zaznacza, godziwe dochody rolników czyli jeden z celów traktatów rzymskich, już nie znajduje się w unijnych dokumentach.

 Szef Rady ds. Rolnictwa podkreślił również, że unijne plany związane z Zielonym Ładem przyczynią się do spadku produkcji zbóż w Europie:

,,Jeżeli to, co zakłada Zielony Ład, czyli zmniejszenie nawożenia roślin, odchodzenie od ich ochrony będzie wdrażane, to – jak twierdzą eksperci na poziomie europejskim – spadek zbiorów zbóż w Europie będzie tak duży, że Stary Kontynent stanie się importerem zbóż.”

Czytaj również: Aktualna sytuacja w rolnictwie nie napawa optymizmem

Źródło: Radio Maryja

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 25

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

ANKIETA - ILE ZA NASIONA W 2024?Zobacz WYPEŁNIJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *