Zielony Ład a rolnictwo. Niemcy dobrze na nim wyjdą, a Polska jak Zabłocki na mydle?
Zielony Ład budzi obawy nie tylko wśród rolników, ale także polityków i naukowców. Według J.K. Ardanowskiego, byłego ministra rolnictwa nie ma uczciwej debaty na temat Zielonego Ładu. Jest narzucony jednostronny przekaz ze strony Komisji Europejskiej. Europejski Zielony Ład może wpłynąć negatywnie nie tylko na polskie rolnictwo, ale także na gospodarkę leśną?
Zielony Ład niesie za sobą zagrożenia na co po raz kolejny zwrócił uwagę Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Wsi i Rolnictwa, były minister rolnictwa. Jego zdaniem potrzebna jest szeroka debata na temat tego jaki wpływ będzie miał Zielony Ład na rolnictwo, rynek żywności a także pozycję konsumentów.
Przeczytaj również: Chów klatkowy – czy producenci są gotowi na jego likwidację?
Spis treści
Zielony Ład a rolnictwo. Niezliczone obawy
Jan Krzysztof Ardanowski na antenie Radia Maryja odnosząc się do Europejskiego Zielonego Ładu podkreślił, że założenia wynikające z tego projektu spotkały się z krytyką ze strony środowisk rolniczych.
Zielony Ład to jest niesprawdzony, nieprzeliczony projekt Komisji Europejskiej, który ma wpływać właściwie na całą gospodarkę w Europie. (…) Jest coraz więcej głosów nie tylko zdesperowanych rolników europejskich, w tym polskich, którzy planują protestować. Musieli odwołać z powodu pandemii i lockdownu wielki protest, który był planowany na 13 grudnia. (…) Ale to już nie tylko rolnicy widzą te zagrożenia, ale także naprawdę wielu wybitnych naukowców – twierdzi Jan Krzysztof Ardanowski.
Europejski Zielony Ład – skutki wobec gospodarki leśnej
Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego Zielony Ład może wpłynąć negatywnie nie tylko na rolnictwo, ale także na stan gospodarki leśnej.
Jak twierdzi były minister rolnictwa: – Zakaz gospodarki leśnej, czyli pielęgnacji, wymiany drzewostanów, korzystania z tych lasów, który jest założony w Zielonym Ładzie, to jest jakaś aberracja, to jest coś naprawdę głupiego. Z opinii ekspertów wyraźnie wynika, że spadnie produkcja żywności.
Według Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Europejski Zielony Ład może okazać się pozytywną zmianą dla Niemiec, natomiast zupełnie inaczej może wpłynąć na polskie rolnictwo.
Wygląda na to, że chodzi o to, żeby przemysł niemiecki produkujący ogromne ilości maszyn, traktorów, samochodów, sprzętów gospodarstwa domowego, miał na świecie gdzie to sprzedawać, a kraje Ameryki Południowej, części Azji, Afryki, które nie mają czym płacić, będą płaciły żywnością. Może Niemcy dobrze na tym wyjdą. Natomiast kraje, które mają dobre rolnictwo, takie jak Polska, wyjdą jak Zabłocki na mydle – powiedział.
Czytaj również: MRiRW dla rolników – jakie są priorytety resortu na najbliższe lata?
Źródło: Radio Maryja.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!