Zaległa pomoc suszowa -obietnice Prezydenta RP i zapewnienia ARiMR

ARiMR zapewnia, że wznowiła wypłaty pomocy suszowej dla gospodarstw poszkodowanych przez niekorzystne zjawiska pogodowe w 2019 r. Tego zdania jest także Prezydent RP, który podczas spotkania z sadownikami obiecał, że wszyscy rolnicy otrzymają zaległe pieniądze. Czy rzeczywiście tak jest, że zaległa pomoc suszowa to temat zamknięty?

Zaległa pomoc suszowa: ARiMR w ciągu zaledwie 4 dni wypłaciła 93 mln zł!

Agencja chwali się na swojej stronie internetowej, że zaległa pomoc suszowa jest właśnie wypłacana. Przypomnijmy, nowa transza pieniędzy przeznaczona na realizację wypłat pomocy suszowej wynosi 280 mln zł. Z czego w przeciągu 4 dni ARiMR wypłaciła 93 mln zł.

Wypłaty pomocy suszowej ruszyły, tak zapewnia Agencja restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wskazuje, że spóźnione pieniądze wypłaca rolnikom na bieżąco, podkreślając, że rolnicy w 2019 r. złożyli prawie 355 tys. wniosków.

Szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska pogodowe oszacowano na kwotę ponad 2,3 mld zł.

Dokładniejsze komentarze w sprawie zaległej pomocy suszowej można przeczytać w naszym artykule.

Prezydent RP po raz kolejny zapewnia, że rolnicy otrzymają pomoc

Wypłaty pomocy suszowej oczkiem w głowie prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z sadownikami poruszył temat zaległej pomocy suszowej i jeszcze raz podkreślił:

,,Chcę zapewnić o jednym, jeżeli będzie susza, będzie także pomoc ze strony polskiego państwa. Tak jak powiedzieliśmy, rolnicy nie zostaną bez pomocy i będziemy czynili wszystko, żeby w każdej trudnej sytuacji ta pomoc do rolników dotarła.”

Minister rolnictwa uważa: konieczne są zmiany w uprawie roślin

Zaległa pomoc suszowa to jedno, szef resortu rolnictwa wskazuje, że rolnicy powinni także stopniowo odchodzić od monokultury. Zamiast nich częściej stosować poplony, oraz nawożenie organiczne. Minister rolnictwa podkreśla również, że w odniesieniu do suszy ważne jest oszczędzanie wody, a także właściwe postępowanie z glebą, co sprzyja gromadzeniu się odpowiedniej ilości wilgoci w glebie.

Zaległa pomoc suszowa a susza 2020 – wszystko zależy od majowych opadów

Minister Ardanowski odnosząc się do tegorocznej suszy dodaje:

,,Decydujące w zakresie suszy będą opady majowe. Najgorsze są opady krótkotrwałe, ale bardzo intensywne, gdyż one nie zasilają gleby lecz powodują kolejne straty wynikające z deszczów nawalnych”

Po ich wystąpieniu, bądź też w przypadku ich braku dowiemy się czy ewentualna pomoc suszowa w 2020 trafi do rolników na takiej samej zasadzie, jak zaległa pomoc suszowa.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *