Zaostrzenie walki z ASF!

Download PDF

Od dzisiaj zaczynają obowiązywać obowiązkowe świadectwa zdrowia dla przemieszczanych świń na terenie całego kraju. Rząd zaostrza w ten sposób walkę z afrykańskim pomorem świń. Nieoficjalnie mówi się także o wprowadzeniu zasad bioasekuracji również we wszystkich województwach w Polsce. To krok w dobrym kierunku, który daje nadzieję, że fala kolejnych przypadków ASF już się nie powtórzy!

Rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie środków podejmowanych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) jest na tyle krótkie, że można je zacytować w całości: Nakazuje się zaopatrywanie świń przemieszczanych do miejsca położonego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w świadectwa zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii na podstawie badania klinicznego świń przeprowadzonego nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem tych świń.

walka z ASF

Od dzisiaj zaczynają obowiązywać obowiązkowe świadectwa zdrowia dla przemieszczanych świń na terenie całego kraju.

To pierwszy krok na drodze do zaostrzenia przepisów. Pierwszy, ponieważ – jak się nieoficjalnie mówi w gmachu przy Wspólnej 30 – za chwilę do konsultacji zostanie przesłany kolejny akt prawny, w którym ministerstwo rolnictwa wprowadzi obowiązek stosowania zasad bioasekuracji również na terenie całego kraju.

O tych rozwiązaniach mówiło się od dawna, że są niezbędne. Ale rząd nie śpieszył się. I trudno się dziwić. Jak na razie takie obostrzenia funkcjonują tylko w strefach zagrożenia ASF, a i tak wywołują wśród wielu rolników niezadowolenie. Wprowadzenie ich na terenie całego kraju na pewno nie przysporzy ministerstwu rolnictwa, zwłaszcza wśród drobnych gospodarzy, popularności.

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis powiedział, że jedyną drogą do skutecznego zwalczenia ASF jest właśnie przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Problem w tym, że ograniczanie się do stosowania świadectw zdrowia i bioasekuracji tylko na terenie występowania ASF, a nie na terenie całego kraju, to gaszenie pożarów, a nie skuteczna prewencja.

Co więcej nie ma innej możliwości skutecznego zatrzymania ASF w Polsce jak właśnie oddanie sprawy specjalistom, czyli lekarzom weterynarii, którzy od dawna upominają się o zaostrzenie przepisów. Pierwszy krok na tej drodze został już zresztą zrobiony. Tzw. specustawa o ASF dała powiatowym lekarzom weterynarii możliwości nakazywania, zakazywania oraz karania. Może mi ktoś zarzucić, że z racji miejsca pracy, jestem w tej sprawie nieobiektywny. Ale proszę zwrócić uwagę na słowa unijnego komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andriukaitisa, który w zeszłym tygodniu w Warszawie powiedział, że jedyną drogą do skutecznego zwalczenia ASF jest właśnie przestrzeganie zasad bioasekuracji. Oprócz litewskiego komisarza do Warszawy przyjechali również przedstawiciele 10 innych europejskich krajów, aby rozmawiać właśnie o walce z ASF. W dokumencie kończącym obrady znalazło się następujące zdanie: Bioasekuracja ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania przenikaniu ASF do gospodarstw prowadzących hodowlę trzody chlewnej i rozprzestrzenianiu się wirusa, zarówno w sektorze komercyjnym, jak i w tzw. hodowli przydomowej. Nawet mali hodowcy trzody chlewnej muszą wdrożyć minimalne środki bioasekuracji na obszarach zagrożonych.

asf

Co musimy wiedzieć o bioasekuracji?

Druga sprawa to informacja. Nawet nasilone kontrole służb weterynaryjnych, nakazy, zakazy oraz kary nie pomogą, jeżeli rolnicy nie będą mieli wiedzy, jak postępować w swoich gospodarstwach, aby ustrzec się przed wirusem. W ministerstwie rolnictwa jest już opracowana kampania informacyjna, której celem ma być dotarcie do rolników na terenie całego kraju. Wydrukowanych będzie ponad milion ulotek, które będą kolportowane do gospodarstw. Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach wyprodukował także film instruktażowy dotyczący m.in. zasad bioasekuracji. Na koniec w telewizji mają się ukazać spoty informacyjne.

lochy badania i profikaltyka / asf

Jak dzielimy bioasekurację?

Walka z ASF trwa. Wydaje się, że sierpniowa fala nowych ognisk spowodowana nielegalnym handlem na targowisku w gm. Sokoły już przeszła. Teraz trzeba dmuchać na zimne i jak najszybciej wprowadzić zaostrzone przepisy na terenie całego kraju. Litewski komisarz Vytenis Andriukaitis podczas zeszłotygodniowej wizyty w Warszawie powiedział dobitnie, że walka z ASF to nie jest mission impossible.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o