Zapotrzebowanie zbóż na siarkę i objawy jej niedoboru

Zapotrzebowanie zbóż na konkretne mikroelementy jest zróżnicowane. Ale jego spełnienie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju. Pierwiastki takie jak cynk, miedź odpowiadają za przemiany fizjologiczne zachodzące w roślinie. Jakie jest zapotrzebowanie zbóż na siarkę?

Jednym z tych mikroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin jest siarka. Mimo że zapotrzebowanie zbóż na ten konkretny pierwiastek nie jest zbyt wysokie, to jego brak może skutkować niebezpiecznymi  efektami ubocznymi dla zbóż.

Siarka ma wiele istotnych obowiązków, wpływa m.in. na przemiany enzymowe, reakcje enzymatyczne, zależności fotosyntezy, stymuluje także wzrost ilości białka.

Dostępność siarki

Siarka w warunkach polskich gleb jest ogólnodostępnym pierwiastkiem. W glebie znajduje się w 2 formach: organicznej i mineralnej, z większym natężeniem tej pierwszej formy. Ogólna prosta zależność polega na tym, że im gleba jest bardziej próchnicza, to obecność siarki w tym przypadku jest większa. Zboża siarkę pobierają w postaci jonu siarczanowego.

W rozwoju zbóż siarka ma wiele istotnych obowiązków, wpływa m.in. na przemiany enzymowe, reakcje enzymatyczne, zależności fotosyntezy, stymuluje także wzrost ilości białka. Jest niezbędna dla prawidłowych przemian fizjologicznych roślin.

objawy niedoborów siarki w zbożach

Podstawową konsekwencją niedoboru siarki w zbożach jest znaczne pogorszenie ilości białka w ziarnach.

Niedobory siarki

Podstawową konsekwencją niedoboru siarki w zbożach jest znaczne pogorszenie ilości białka w ziarnach. Niemniej same objawy nie są takie proste do rozpoznania, ponieważ można je bardzo łatwo pomylić z niedoborem azotu. Rzetelne dane o niedoborze siarki możemy uzyskać dzięki badaniu analizy chemicznej liści.

Jeśli chcielibyśmy obserwować niedobory siarki gołym okiem, musimy pamiętać, iż niedobór siarki możliwy jest do zaobserwowania tylko w sytuacji dużych braków tego pierwiastka w zbożach. Rośliny, począwszy od młodych zaczynają się wybarwiać, wybarwiają się najpierw górne liście. Niedobór siarki objawia się także znacznym zahamowaniem wzrostu rośliny.

Aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie zbóż na siarkę, ważne jest odpowiednie nawożenie zbóż i dostarczanie im niezbędnych pierwiastków w zrównoważonych ilościach w zależności od stanu gleby, na której uprawiamy zboża.

Nowa pszenica RGT TrefferZobacz Wysoki i stabilny plon na słabszych stanowiskach

Z forum

Powiązany temat:

Ceny nawozów 2019
nie
bigi brutto osadkowskipoli6 1670, ultra8 1660, poliplon+ 1640, sól 1570, fosforan amonu litewski 2010
zobacz więcej »
robercikj100
14 godzin temu, WOJTUNIO napisał: Jakby sprzedaz w polsce im spadla znaczaco to by zastanawiali się dla czego ale kazdy kupuję bo mysli ze plony beda większe a pogo...
zobacz więcej »
aro1975
po ile bierzecie całe tracki saletry puławskiej BB?dziś diler wyskoczył mi z ceną 1045 netto/tona
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Nowe odmiany zbóż i nie tylko w Saaten Union, DSV i Rapool!

Podczas Dni Pola Saaten Union, DSV oraz Rapool zaprezentowano nowe odmiany zbóż, rzepaku i mieszanek poplonowych. Będzie w czym wybierać!

13 czerwca 2019

Innowacyjne zaprawianie zbóż – sprawdź co nowego na rynku!  

Zaprawianie nasion zbóż teraz z trzema substancjami czynnymi. Sprawdź zalety nowych zapraw zbożowych!

16 lipca 2019

Agro Akademia BASF w Pągowie. Relacja z imprezy!

20 czerwca 2018 roku po raz kolejny w Pągowie w woj. opolskim odbyła się Agro Akademia BASF. Sprawdź, co nowego się pojawi!

17 czerwca 2019