Zapotrzebowanie zbóż na siarkę i objawy jej niedoboru

Zapotrzebowanie zbóż na konkretne mikroelementy jest zróżnicowane. Ale jego spełnienie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju. Pierwiastki takie jak cynk, miedź odpowiadają za przemiany fizjologiczne zachodzące w roślinie. Jakie jest zapotrzebowanie zbóż na siarkę?

Jednym z tych mikroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin jest siarka. Mimo że zapotrzebowanie zbóż na ten konkretny pierwiastek nie jest zbyt wysokie, to jego brak może skutkować niebezpiecznymi  efektami ubocznymi dla zbóż.

Siarka ma wiele istotnych obowiązków, wpływa m.in. na przemiany enzymowe, reakcje enzymatyczne, zależności fotosyntezy, stymuluje także wzrost ilości białka.

Dostępność siarki

Siarka w warunkach polskich gleb jest ogólnodostępnym pierwiastkiem. W glebie znajduje się w 2 formach: organicznej i mineralnej, z większym natężeniem tej pierwszej formy. Ogólna prosta zależność polega na tym, że im gleba jest bardziej próchnicza, to obecność siarki w tym przypadku jest większa. Zboża siarkę pobierają w postaci jonu siarczanowego.

W rozwoju zbóż siarka ma wiele istotnych obowiązków, wpływa m.in. na przemiany enzymowe, reakcje enzymatyczne, zależności fotosyntezy, stymuluje także wzrost ilości białka. Jest niezbędna dla prawidłowych przemian fizjologicznych roślin.

objawy niedoborów siarki w zbożach

Podstawową konsekwencją niedoboru siarki w zbożach jest znaczne pogorszenie ilości białka w ziarnach.

Niedobory siarki

Podstawową konsekwencją niedoboru siarki w zbożach jest znaczne pogorszenie ilości białka w ziarnach. Niemniej same objawy nie są takie proste do rozpoznania, ponieważ można je bardzo łatwo pomylić z niedoborem azotu. Rzetelne dane o niedoborze siarki możemy uzyskać dzięki badaniu analizy chemicznej liści.

Jeśli chcielibyśmy obserwować niedobory siarki gołym okiem, musimy pamiętać, iż niedobór siarki możliwy jest do zaobserwowania tylko w sytuacji dużych braków tego pierwiastka w zbożach. Rośliny, począwszy od młodych zaczynają się wybarwiać, wybarwiają się najpierw górne liście. Niedobór siarki objawia się także znacznym zahamowaniem wzrostu rośliny.

Aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie zbóż na siarkę, ważne jest odpowiednie nawożenie zbóż i dostarczanie im niezbędnych pierwiastków w zrównoważonych ilościach w zależności od stanu gleby, na której uprawiamy zboża.

Z forum

Powiązany temat:

Ceny nawozów 2019
robercikj100
Jak cena polifoski 6 ? Staniała coś ? Bo nie wiem czy się zaczynać rozglądać czy czekać jeszcze ?
zobacz więcej »
Taurus83
10 godzin temu, koniu napisał: gdzie najczęściej kupujecie nawozy w ilościach  cało samochodowych oczywiście w przyzwoitych cenach? Bo bym kupił auto saletry 32, au...
zobacz więcej »
AleksanderX
57 minut temu, koniu napisał: gdzie najczęściej kupujecie nawozy w ilościach  cało samochodowych oczywiście w przyzwoitych cenach? Bo bym kupił auto saletry 32, aut...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Zabieg T2 w pszenicy już niebawem! [WIDEO]

Dobrze zabezpieczony liść flagowy pszenicy to pewny i wysoki plon. Sprawdź na jaki fungicyd postawić, aby zabieg w tej fazie był skuteczny!

13 maja 2019

Zabieg na choroby kłosa – zwalczanie fuzariozy kłosów

Fuzarioza jest najgroźniejszą chorobą atakującą kłosy zbóż. Dowiedz się, jak jej zapobiec!

17 maja 2019

Sezon na sadzeniaki

Na chipsy, na frytki, albo na giełdę. Ziemniaki w większości są już zasadzone. Ich uprawa nie należy do tanich.

21 maja 2019