Zapotrzebowanie zbóż na siarkę i objawy jej niedoboru

Zapotrzebowanie zbóż na konkretne mikroelementy jest zróżnicowane. Ale jego spełnienie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju. Pierwiastki takie jak cynk, miedź odpowiadają za przemiany fizjologiczne zachodzące w roślinie. Jakie jest zapotrzebowanie zbóż na siarkę?

Jednym z tych mikroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin jest siarka. Mimo że zapotrzebowanie zbóż na ten konkretny pierwiastek nie jest zbyt wysokie, to jego brak może skutkować niebezpiecznymi  efektami ubocznymi dla zbóż.

Siarka ma wiele istotnych obowiązków, wpływa m.in. na przemiany enzymowe, reakcje enzymatyczne, zależności fotosyntezy, stymuluje także wzrost ilości białka.

Dostępność siarki

Siarka w warunkach polskich gleb jest ogólnodostępnym pierwiastkiem. W glebie znajduje się w 2 formach: organicznej i mineralnej, z większym natężeniem tej pierwszej formy. Ogólna prosta zależność polega na tym, że im gleba jest bardziej próchnicza, to obecność siarki w tym przypadku jest większa. Zboża siarkę pobierają w postaci jonu siarczanowego.

W rozwoju zbóż siarka ma wiele istotnych obowiązków, wpływa m.in. na przemiany enzymowe, reakcje enzymatyczne, zależności fotosyntezy, stymuluje także wzrost ilości białka. Jest niezbędna dla prawidłowych przemian fizjologicznych roślin.

objawy niedoborów siarki w zbożach

Podstawową konsekwencją niedoboru siarki w zbożach jest znaczne pogorszenie ilości białka w ziarnach.

Niedobory siarki

Podstawową konsekwencją niedoboru siarki w zbożach jest znaczne pogorszenie ilości białka w ziarnach. Niemniej same objawy nie są takie proste do rozpoznania, ponieważ można je bardzo łatwo pomylić z niedoborem azotu. Rzetelne dane o niedoborze siarki możemy uzyskać dzięki badaniu analizy chemicznej liści.

Jeśli chcielibyśmy obserwować niedobory siarki gołym okiem, musimy pamiętać, iż niedobór siarki możliwy jest do zaobserwowania tylko w sytuacji dużych braków tego pierwiastka w zbożach. Rośliny, począwszy od młodych zaczynają się wybarwiać, wybarwiają się najpierw górne liście. Niedobór siarki objawia się także znacznym zahamowaniem wzrostu rośliny.

Aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie zbóż na siarkę, ważne jest odpowiednie nawożenie zbóż i dostarczanie im niezbędnych pierwiastków w zrównoważonych ilościach w zależności od stanu gleby, na której uprawiamy zboża.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 17

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Ceny nawozów 2019
Matey
  zobacz więcej »
szymon09875
Kupiona ultra 8 po 1540 brutto  zobacz więcej »
maciej
90210grzesiu napisał:W agroloku mocznik wschodni 1220 brutto, pół auta. To mi policzyli trzy tygodnie temu przy 3 tonach po 1333 /t jeśli dobrze pamiętam zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *