Jaka zaprawa nasienna do zbóż?

Za ochronę plonu oraz jego jakość już od początku wegetacji odpowiada dobrze dobrana zaprawa do zboża. Zaprawianie ziarna to jednocześnie najskuteczniejszy i najłatwiejszy sposób ograniczania szkód związanych z pojawianiem się chorobotwórczych grzybów.

Przygotowanie do siewu zbóż ozimych to najważniejsza czynność, która ma kluczowy wpływ na rozwój roślin, a finalnie plon. Aby uniknąć problemów już na starcie, nasiona do siewu powinny być zaprawione renomowaną i sprawdzoną zaprawą do zbóż. Na co zwracać uwagę decydując się na wybór zaprawy nasiennej?

Reklama

Ważna dobra zaprawa do zboża

Stosując zaprawę nasienną, myślimy o ograniczeniu konkurencji ze strony patogenów, tak aby wzrost roślin był niezakłócony. Dlatego zaprawa nasienna powinna działać kompleksowo. Jej głównym zadaniem jest zahamować rozwój zagrożeń, które na wczesnym etapie rozwoju są trudne do zauważenia, oraz takich, co do których w późniejszym czasie nie ma możliwości zwalczania. Bardzo dobrze sprawdzą się więc zaprawy wieloskładnikowe, ponieważ przeważnie zastosowane w nich różne mechanizmy działania skutecznie się uzupełniają i wzmacniają pożądany efekt, czyli zdrowotność roślin.

zaprawa do zboża Flutrix 050 FS solidnie pokrywa ziarno do siewu

Gwarancję dobrego startu zapewni zaprawa do zboża Flutrix 050 FS.

Dokładnie zaprawione ziarno

Gleba to miejsce bytowania grzybów, które mogą infekować zboże już na wczesnym etapie jego rozwoju. Brak jakiejkolwiek bariery spowoduje nieodwracalne dla roślin skutki. W fazie kiełkowania zbóż dochodzi bowiem do groźnych infekcji, które prowadzą do zgorzeli siewek. Wówczas kiełki zamierają jeszcze pod powierzchnią gleby lub jeśli uda im się przez nią przedostać, są zniekształcone i osłabione.

Ponadto śnieg jest doskonałą pokrywą sprzyjającą infekcji i rozwojowi pleśni śniegowej. W tym czasie nasza interwencja w postaci zabiegów jest niemożliwa, dlatego tylko dobra zaprawa do zboża będzie miała możliwość zwalczenia choroby. Miejmy też na uwadze, że działanie niektórych patogenów uwidocznia się dopiero na kłosach. Jest już wtedy za późno, aby prawidłowo zareagować w przypadku głowni czy śnieci. Dlatego wyłącznie w momencie zaprawiania możemy ograniczyć ich występowanie.

Na dobry początek zaprawa nasienna

Gwarancję dobrego startu zapewni zaprawa do zboża Flutrix 050 FS. To zaprawa nasienna oparta na dwóch substancjach czynnych: fludioksonilu i tritikonazolu, które chronią zboża przed rozwojem chorób grzybowych już od siewu. Flutrix 050 FS służy do zaprawiania na mokro. Występuje w formie płynnego koncentratu, który równomiernie pokrywa i wybarwia ziarno, działając powierzchniowo oraz układowo.

zaprawa do zboża

Zaprawa do zboża ograniczy występowanie przyszłych chorób grzybowych. Na zdjęciu śnieć gładka.

fot. Adobe Stock

Solidna podstawa

Zaprawa do zboża Flutrix 050 FS może być wprowadzona w uprawie praktycznie wszystkich podstawowych gatunków zbóż. Zaprawa ta chroni rośliny przed: fuzaryjną zgorzelą siewek, śniecią cuchnącą pszenicy, śniecią gładką, pleśnią śniegową, pasiastością liści jęczmienia, plamistością siatkową jęczmienia, głownią źdźbłową żyta, głownią pylącą oraz głownią zwartą jęczmienia. Należy zastosować produkt w dawce 200 ml z dodatkiem 700 ml wody na 100 kg ziarna.

Zobacz więcej:

 Nawożenie azotem – optymalizacja i nowe rozwiązania

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *