Zasady wspólnej polityki rolnej – czy dojdzie do zmian?

Copa i Cogeca apelują do ministrów rolnictwa krajów Unii o zapewnienie silnej i właściwie finansowanej Wspólnej Polityki Rolnej. Do rozmów na ten temat doszło podczas spotkania w Brukseli. W dyskusji wziął udział wiceprzewodniczący Copa Joe Healy. Jaki ma pogląd na zasady wspólnej polityki rolnej?
Uważa on, że rok 2018 będzie bardzo ważny dla rolników biorąc pod uwagę wyzwania takie jak Brexit, zmiany klimatyczne czy negocjacje handlowe z Mercosurem. Healy mówił:
– Wspólna Polityka Rolna – dostarczająca dostępnej po przystępnej cenie żywności 500 mln europejskich konsumentów i utrzymująca 40 mln miejsc pracy na obszarach wiejskich – jest symbolem sukcesu i musi być w pełni finansowana w przyszłości. Rolnicy nie powinni znaleźć się w gorszej sytuacji ze względu na Brexit. Wszelkie nowe inicjatywy UE powinny być finansowane z nowych środków.
Utrzymać zasady wspólnej polityki rolnej
Rolnicy nie powinni znaleźć się w gorszej sytuacji ze względu na Brexit. Wszelkie nowe inicjatywy UE powinny być finansowane z nowych środków
Copa i Cogeca są za tym, aby aktualne zasady wspólnej polityki rolnej zostały utrzymane. Nie chcą m.in. renacjonalizacji. Joe Healy nalegał, by Unia nie szła na ustępstwa, gdy dojdzie do negocjacji handlowych z łacińsko-amerykańskim blokiem handlowym Mercosur:
– Już teraz sprowadzamy wiele wołowiny, cukru,drobiu i soku pomarańczowego z tych krajów. 75% naszego importu wołowiny (246 tys. ton) pochodzi z Mercosuru. Trzeba zminimalizować dostęp tych produktów do rynku.
Do rolników trafia tylko 8 % ceny bochenka chleba. Dlatego też Pekka Personen w podsumowaniu zwrócił uwagę na wagę przepisów zwalczających nieuczciwe praktyki handlowe.
Źródło: Copa i Cogeca
