Zasiłek opiekuńczy dla rolników przedłużony do końca lipca!

Epidemia koronawirusa nie wygasa, dlatego rząd po raz kolejny wydłuża termin pobierania zasiłku opiekuńczego KRUS. Zasiłek opiekuńczy dla rolników przedłużony do końca lipca, ale czy jest to ostatnie wydłużenie terminu?  

Zasiłek opiekuńczy dla rolników i domowników do 26 lipca!

Okres pobierania zasiłku w czasie wakacji miał zakończyć się 12 lipca br. Pisaliśmy w artykule Zasiłek opiekuńczy w KRUS – tylko do 28 czerwca, czy dłużej?.

Tak się nie stało, ponieważ rząd przedłużył okres pobierania o kolejne 2 tygodnie na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 lipca br.

Świadczenie dla rodziców sprawujących opiekę nad dziećmi przysługuje na dotychczasowych zasadach, czyli w przypadku zamknięcia:

  • żłobka
  • klubu dziecięcego
  • przedszkola
  • szkoły
  • innej placówki

Zasiłek opiekuńczy dla rolników przyznaje się również w przypadku niemożności sprawowania opieki przez nianię, bądź przez dziennego opiekuna.

Rolnik, bądź domownik otrzyma zasiłek również wtedy, gdy pomimo otwarcia ww. placówek, podejmie decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Zasiłek dla ubezpieczonego w KRUS – przypominamy ważne informacje!

O zasiłek może ubiegać się osoba podlegająca ubezpieczeniu w KRUS niezależnie od okresu podlegania. W przypadku ubezpieczenia na wniosek nie jest wymagany nieprzerwany 12 miesięczny okres ubezpieczenia. 

Zasiłek opiekuńczy dla rolników przysługuje za każdy dzień opieki, nie wyłączając dni wolnych od pracy (np. soboty i niedzieli). Aczkolwiek okres pobierania zasiłku nie może być dłuższy niż 14 dni. Jest to niezależne od tego, jaka liczba dzieci wymaga opieki.

Wysokość zasiłku za każdy dzień sprawowania opieki wynosi 32,41 zł. Jest to 1/30 kwoty emerytury podstawowej, która od 1 marca br. wynosi 972,40 zł. 

Końcowy etap – złożenie wniosku w wymaganym terminie

Postępowanie dotyczące przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego wszczyna się na pisemny wniosek złożony za pośrednictwem:

  • poczty tradycyjnej
  • elektronicznej skrzynki podawczej KRUS – ePUAP

Wniosek można również złożyć osobiście, w odpowiedniej placówce KRUS.

Szczegółowe informacje o zasadach w przyznawaniu zasiłku opiekuńczego dla rolników dostępne są na stronie KRUS.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 15

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *