Zaświadczenia do Modernizacji i Młodego Rolnika – czy można je ograniczyć?

Rolnicy, aby otrzymać wsparcie finansowe w ramach ,,Modernizacji” i ,,Premii dla młodego rolnika” muszą przygotować szereg dokumentów. Liczba wymaganych załączników nie zawsze jest zasadna, dlatego KRIR proponuje ograniczyć zaświadczenia zarówno do Modernizacji, jak i Młodego Rolnika.

Zaświadczenia do Modernizacji i Młodego Rolnika – zamiast nich oświadczenie beneficjenta

KRIR zaapelował do resortu rolnictwa o ograniczenie liczby załączników starając się o pomoc finansową w ramach Modernizacji i Młodego Rolnika. Dotyczy to zwłaszcza tych dokumentów, których termin ważności mija po upływie 3 miesięcy. Innego zdania jest MRiRW, które udzieliło następującej odpowiedzi:

,,Uprzejmie informuję, iż dotychczasowe ustalenia audytów i kontroli zewnętrznych Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Trybunału Obrachunkowego wskazywały, iż wymaganie oświadczeń od wnioskodawców/beneficjentów zamiast zaświadczeń, lub innych dokumentów nie jest prawidłowe ani wystarczające.

Resort rolnictwa dodaje również, że zaświadczenia do Modernizacji i Młodego Rolnika są niezbędne, aby spełnić warunki przyznania pomocy. Część z nich wystawiana jest przez urzędy np. skarbowe. Inne jak np. podleganie ubezpieczeniu w KRUS weryfikuje się na zasadzie współpracy między instytucjami, bez udziału rolnika. Pozostałe sprawdzane są bezpośrednio przez ARiMR przy użyciu posiadanych przez nich baz danych.

MRiRW zapewnia: Załatwianie zaświadczeń w czasie epidemii odbywa się bez problemu

Ministerstwo rolnictwa uważa, że pomimo epidemii COVID-19 uzyskiwanie wymaganych zaświadczeń nie powinno stwarzać problemów. Zostało to zbadane przez pracowników MRiRW. Wnioski o wydanie zaświadczeń składane przez ePUAP powinny być rozpatrywane w terminie 1 lub 2 dni, od daty złożenia wniosku. Natomiast, w przypadku wniosków składanych do specjalnie przygotowanych urn zaświadczenia do Modernizacji i Młodego Rolnika powinny trafić do ręki rolników w terminie 7 dni, licząc od otwarcia urny. Ponadto, resort rolnictwa zapewnia, że wydawanie zaświadczeń przez biura rachunkowe powinno również odbywać się w sprawny sposób. ODR-y deklarują, że na życzenie rolników skany zaświadczenia przesyła się za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Zaświadczenie potwierdzające kwalifikacje zawodowe nie można zastąpić oświadczeniem

Dokument wymagany przy Premii dla młodego rolnika musi potwierdzić okręgowa komisja egzaminacyjna. Z tego powodu nie można go zastąpić oświadczeniem sporządzonym przez rolnika.

W takim przypadku, jedynym ułatwieniem dla rolników jest to, że MRiRW zaproponowało wydłużenie terminu składania wniosków np. na nawadnianie, o czym pisaliśmy niedawno. Dodatkowo, ARiMR wzywa rolników do uzupełnień braków we wniosku, które pojawiły się z przyczyn związanych z COVID-19.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *