Modernizacja gospodarstw rolnych 2020 – wspólne wnioskowanie i kolejny nabór?

Download PDF

Do 29 maja br. trwa nabór w ramach Podziałania 4.1.3 Modernizacja gospodarstw rolnych 2020. W odniesieniu do tego naboru KRIR skierował swoje propozycje zmian. MRiRW nie widzi potrzeby wprowadzenia zmian tłumacząc się tym, że budżet PROW 2014-2020 rządzi się swoimi regułami. Sugeruje jednak, że kolejny nabór na Modernizację może odbyć się jeszcze w tym roku!

MRiRW odpowiada: ograniczenie kwoty pomocy i limitu jest konieczne

Aby budżet z PROW-u był dobrze rozdysponowany wymagane jest ograniczenie kwoty pomocy możliwej do przyznania beneficjentowi. Niezależne jest to od tego, czy wniosek składa sam, czy wspólnie z innymi rolnikami. Ponadto, podmiot, który wykorzystał limit nie może ubiegać się o wsparcie w ramach działania Modernizacja gospodarstw rolnych 2020. Według MRiRW takie rozwiązanie pozwala przyznać pieniądze większej ilości zainteresowanych rolników. Brak ograniczeń spowoduje, że niektóre podmioty nigdy nie otrzymają wsparcia, z powodu większego doświadczenia w ubieganiu się o pomoc bardziej aktywnym rolnikom. Natomiast, wprowadzanie jakichkolwiek ewentualnych zmian możliwe jest tylko w przypadku naborów ogłoszonych w przyszłości.

Modernizacja gospodarstw rolnych 2020 – wsparcie między 200 – 500 tys. zł

Przypomnijmy, rolnicy za otrzymane pieniądze mogą dokonać inwestycji dotyczących np.:

  • wprowadzenia innowacji
  • zmiany profilu produkcji
  • zwiększenia skali produkcji
  • poprawy jakości produkcji, bądź zwiększenia wartości dodanej produktu 

Modernizacja gospodarstw rolnych 2020 – ważne!

Należy jednak pamiętać, że w przypadku inwestycji niezwiązanych np. z budową, modernizacją budynków inwentarskich, bądź adaptacją innych budynków na budynki inwentarskie kwota dofinansowania nie może przekroczyć 200 tys. zł.

Więcej informacji na temat podziałania 4.1.3 można przeczytać w naszym artykule.

Obecny nabór na Modernizację nie jest ostatnim?

Resort rolnictwa odpowiadając KRIR zwrócił uwagę, że aktualny nabór na Modernizację gospodarstw rolnych jest utrudniony, z powodu epidemii koronawirusa. W takiej sytuacji ciężko przewidzieć ile rolników faktycznie złoży wniosek o przyznanie pomocy. Z tego też powodu MRiRW nie potrafi ustalić prognozowanej sumy kwoty środków, która będzie dotyczyć obecnego naboru. Wiedząc, że epidemia COVID-19 tak szybko nie ustąpi, resort rolnictwa nie przesądza, czy obecny nabór o Modernizację jest ostatnim naborem w ramach obszaru d ogłoszonym w 2020r.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o