Niektórzy rolnicy zakończyli już zbiory zbóż 2020. Plony są już znane, dlatego GUS opracował wstępny szacunek zebranych ziemiopłodów rolnych. Czy w takim razie dzięki częstym opadom deszczu szacowane plony i zbiory zbóż mogą być rekordowe?
Zbiory zbóż 2020 wyższe dzięki czerwcowym opadom i braku zimy?
Główny Urząd Statystyczny przewiduje, że zbiory zbóż podstawowych wraz z mieszankami zbożowymi osiągną około 27,9 mln t. Przez co, będą one o 11% wyższe od zbiorów ubiegłorocznych.
O wyższych zbiorach zadecydowało kilka czynników, jak np.:
- przeprowadzenie siewów zbóż zazwyczaj w optymalnych terminach agrotechnicznych
- dobre wyrośnięcie i rozkrzewienie roślin ozimych w końcowej fazie wzrostu jesienią
- niewielkie straty zimowe zbóż ozimych
- dobry stan uwilgotnienia gleby w czerwcu i w lipcu 2020 r.
Zbiory zbóż 2020 mają być wyższe, mimo że zjawiska pogodowe czasami negatywnie wpłynęły na rozwój zbóż. W trakcie sezonu wegetacyjnego wystąpiły przede wszystkim:
- niskie temperatury powietrza w kwietniu i maju zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy
- niedobory deszczu w kwietniu, co spowodowało nadmierne przesuszenie gleby
- ekstremalne zjawiska pogodowe, jak np. burze, gradobicia, nawałnice
Powierzchnia zasiewów, plony i zbiory zbóż wyższe niż w 2019 roku
GUS szacuje, że powierzchnia uprawy zbóż podstawowych wraz z mieszankami zbożowymi wyniesie około 7,2 mln ha. Dzięki czemu, będzie ona większa o około 1% od ubiegłorocznej.
Ponadto, prognozuje się, że plony zbóż osiągną w sumie 38,6 dt/ha. W konsekwencji plony wywindują w górę o 3,4 dt/ha względem 2019 r. Plony zbóż ozimych w tym przypadku mają wynieść 42,3 dt/ha, przez co będą wyższe o 8 % od zeszłego roku. Jeszcze wyższy wzrost plonów szacuje się w przypadku zbóż jarych, które mają sięgać 32,7 dt/ha. Względem 2019 roku ma to być zwyżka aż o 14 %.
Zbiory zbóż 2020 mają być wyższe, a rolnicy zbiorą w sumie 18,7 mln t, zbóż ozimych, a także 9,2 mln t zbóż jarych. Zbiory zbóż ozimych będą przez to wyższe o 8 %, a zbiory zbóż jarych o 16 %.
Całościową analizę wstępnych szacunków ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2020 roku można znaleźć w informacji sygnalnej GUS.
Dodaj komentarz