Zbiory zbóż w Polsce 2020 dobiegły końca. Choć na początku roku żniwa nie zapowiadały się tak dobrze, a synoptycy straszyli suszą stulecia, okazało się, że tegoroczne plony są zaskakująco dobre! Zapraszamy na materiał video!
Tegoroczne plony są lepsze od tych z roku ubiegłego. Ten urodzaj cieszy rolników, bo na początku roku zbiory nie zapowiadały się tak dobrze. Po bezśnieżnej zimie synoptycy zapowiadali suszę stulecia. Na szczęście majowe i czerwcowe opady uratowały plantacje.
– Opady w maju i czerwcu przyszły praktycznie w ostatnim możliwym momencie. Nawet kilka dni opóźnienia sprawiłyby, że uprawy by uschły – ocenia w rozmowie z portalem AgroFakt minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. – Dobrze, aby nie powiedzieć bardzo dobrze plonowały zboża ozime. Całkiem dobrze zboża jare i nawet te późno zasiane, te gdzie tam czasami były problemy ze wschodami. Deszcze to wszystko nadrobiły i również zbiory zbóż jarych są dobre – podkreśla.
Zbiory zbóż w Polsce 2020 na finiszu. Przeczytaj więcej informacji!
Zaskakująco dobre plony
Pan Jacek Kozłowski z woj. dolnośląskiego jest zadowolony z tegorocznych żniw. Rolnik podkreśla, że w tym roku nie może narzekać ani na wysokość plonów, ani na jakość ziarna.
– Kilka dni na początku żniw było deszczowych i trochę nam przerywało prace, ale skończyło się bardzo dobrze, zarówno pod względem plonów i zbioru – opowiada Jacek Kozłowski. – Całość pszenicy to w tym roku pszenica konsumpcyjna. Krótko mówiąc, wszystkie parametry są super. W zeszłym roku był problem z gęstością, w tym roku nie ma – dodaje.
Zbiory zbóż w Polsce 2020
Z prognoz GUS wynika, że tegoroczne zbiory zbóż plasują się na poziomie 27,9 mln ton. Z jakością ziarna większość rolników nie miała problemu. Jednak na południu i południowym-wschodzie z powodu obfitych opadów udział pszenicy paszowej w zbiorach jest większy.
– Były to dosyć ciężkie żniwa. Ziarno było dojrzałe, a słoma np. pszenicy była dosyć mocno zielona. Wiadomo, trzeba było kosić, żeby zebrać w dobrych parametrach. Kombajny mówiąc kolokwialnie miały więc co robić – zaznacza Grzegorz Wilczok, rolnik z woj. śląskiego.
Więcej informacji w materiale video! Zapraszamy!
Dodaj komentarz