Zgorzel kory w uprawach jabłoni
Zgorzel kory to choroba grzybowa powszechnie występująca w sadach jabłoniowych. Bardzo szkodliwa jest szczególnie w młodych sadach oraz w szkółkach, gdzie może powodować całkowite obumieranie drzewek.
Objawy zakażenia zgorzelą jabłoni mogą się różnić w zależności od tego, jak bardzo patogenny jest grzyb, które organy są porażone oraz od pory roku.
Choć zgorzel kory może zaatakować każdą jabłoń w sadzie, są odmiany szczególnie podatne na zakażenie grzybami, m.in. Golden Delicious, Elstar, Gala czy Pinova.
– Najwięcej negatywnych skutków powoduje zgorzel atakująca wiosną oraz jesienią – wyjaśnia Stanisław Bawoł z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. – Gdy grzyb zaatakuje pędy, ich kora szybko przybiera brunatny kolor, zaczyna się łuszczyć i powoli zamiera. Nekroza bardzo często zajmuje cały obwód pędu, przez co powoduje obumieranie całej jego części znajdującej się ponad zmianami chorobowymi.
Gdy grzyby zaatakują jesienią, ich zarodniki rozwijają się także w owocach, powodując, że stają się one bezużyteczne. Bardzo często zdarza się też tak, że podczas zbioru nic nie wskazuje na to, że w owocach znajdują się zarodniki grzyba. Rozwijają się one w sposób ukryty, a ujawniają nawet po wielu tygodniach czy miesiącach podczas przechowywania. Wtedy na owocach pojawiają się charakterystyczne oczkowania oraz zgnilizna przyszypułkowa.
Choć zgorzel kory może zaatakować każdą jabłoń w sadzie, są odmiany szczególnie podatne na zakażenie grzybami, m.in. Golden Delicious, Elstar, Gala czy Pinova. Zapobieganie stratom powodowanym przez zgorzel kory jabłoni polega przede wszystkim na usuwaniu zaatakowanych pędów oraz zabezpieczaniu powstałych ran przy użyciu specjalnych past czy farb emulsyjnych. Obumarłe pędy czy nawet całe drzewa należy jak najszybciej usunąć z sadu, by nie stanowiły zagrożenia dla zdrowych roślin.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!