Ziemniaki: sprawdźmy, czy nie ma stonki!

Ciepła i wilgotna pogoda sprawiła, że ziemniaki lepiej rosną. Jednak z ciepłem pojawiły się szkodniki. Sprawdźmy, czy już nie ma stonki.

Stonka może się pojawić, pogoda jest dla szkodnika korzystna, bo ostatnia dekada maja miała temperaturę średnią powyżej 10°C mówi Ewa Szewczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Warto już sprawdzać plantacje, bo to dobry czas dla stonki na składanie jaj.

Stonka to szkodnik wybitnie plenny i żarłoczny. Gdyby nie ograniczać jego występowania za pomocą insektycydów, mógłby spowodować straty w wysokości nawet 50%, zwłaszcza w ziemniakach młodych.

Stonka może się pojawić, pogoda jest dla szkodnika korzystna, bo ostatnia dekada maja miała temperaturę średnią powyżej 10°C.

Ewa Szewczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach

Wszyscy wiemy, że samica stonki składa jaja po spodniej stronie liści, w złożach od 10 do ponad 30 sztuk. Każda stonka może złożyć od 500 do nawet…1000 jaj. Larwy pierwszego pokolenia są bardziej wrażliwe na insektycydy.

Fenologicznie chrząszcze stonki występują masowo wtedy, gdy kwitnie jaśmin i to jest właśnie ta pora. Pamiętajmy też, że stonka lubi ciepło.

Za wskazanie do przeprowadzenia zabiegów, czyli progi ekonomicznej szkodliwości uznaje się:

  • jedno złoże jaj na roślinę,
  • 15 larw na roślinę,
  • 1 chrząszcz na 25 roślin.

Pamiętajmy też, że nie ma preparatów zwalczających jaja stonki ziemniaczanej – można je jedynie niszczyć mechanicznie.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *