Ziemniaki: pora zadbać o plon

Rolnice, drutowce i stonka ziemniaczana – to najpowszechniejsze szkodniki ziemniaków. Ich obecność może się wiązać z poważnymi stratami.  W 24 odcinku „Poradnika aF” Michał Jasiński, ekspert z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, radzi, jak walczyć ze szkodnikami i zadbać o wysoki plon. Ziemniaki to przecież „polska specjalność”. Tego nie możesz przegapić!

agroFakt.pl: Witam serdecznie w kolejnym odcinku „Poradnika agroFakt”. Znajdujemy się na poletkach doświadczalnych, na których uprawiane są ziemniaki, a dzisiaj ze mną ekspert z Uniwersytetu Przyrodniczego – pan Michał Jasiński, witam serdecznie.

Michał Jasiński: Również witam.

Jakie szkodniki mogą wystąpić w uprawie ziemniaka?

W uprawie ziemniaka szkodniki możemy podzielić sobie na 2 typy. Takie, które będą żerowały w glebie, czyli rolnice i drutowce, oraz te, które będą żerowały na naziemnych częściach roślin, czyli w tym przypadku stonka ziemniaczana.

Jakie szkody powodują nam w uprawie?

Rolnice i drutowce będą atakowały bulwy, czyli będą bezpośrednio wpływały na jakość plonu handlowego. Natomiast stonka ziemniaczana będzie ograniczała powierzchnię asymilacyjną, czyli zubożenie liści, co będzie się przekładało również na ubytek plonu.

A jak je zwalczać?

Rolnice i drutowce są to larwy motyli oraz chrząszczy, które żyją w glebie, i tutaj bardzo mocno trzeba zwrócić uwagę na płodozmian, by rośliny nie występowały po sobie, czyli staramy się unikać monokultury, oraz zabiegi agrotechniczne w postaci usuwania chwastów, które również będą wpływały na ograniczenie stonki ziemniaczanej.

Samą stonkę ziemniaczaną można zwalczać odpowiednimi środkami i tutaj możemy sobie podzielić na środki chemiczne oraz biologiczne i tutaj ukłon w stronę biologicznej ochrony roślin, ponieważ są dostępne środki oparte na bakterii Bacillus tugenensis variety tenebrionis. I trzeba podkreślić tenebrionis, dlatego że są to środki wybitnie selektywne, które będą ograniczały tylko i wyłącznie larwy stonki ziemniaczanej.

A na co jeszcze trzeba zwracać uwagę?

Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie zabiegu innym środkiem chemicznym, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na progi szkodliwości, które będą wynosiły dla stonki ziemniaczanej 15 larw w próbie, natomiast jeżeli chodzi o imagines, czyli osobniki dorosłe, są to 2 chrząszcze na 25 roślin. Następną sprawą jest dobór odpowiedniego środka, czyli wszystko w dużej mierze będzie zależało od temperatury. Jeżeli mamy taką pogodę jak teraz, czyli jest słonecznie, ciepło, powinniśmy kierować się raczej w stronę środków fosforoorganicznych.

Dziękuję bardzo, na dzisiaj to już wszystko i zapraszam serdecznie na kolejny odcinek poradnika.

Dziękuję również.

 

Zajrzyj też do:

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Nawożenie kukurydzy fosforem [INFOGRAFIKA]

Fofor to niezbędny makroelement w uprawie kukurydzy. Dowiedz się, jaki jest najlepszy sposób na dostarczenie go roślinom!

26 kwietnia 2019

Eksport pszenicy na niskim poziomie

Czy polskim eksporterom uda się nadrobić ten słaby wynik?

17 czerwca 2019

Agro Akademia BASF w Pągowie. Relacja z imprezy!

20 czerwca 2018 roku po raz kolejny w Pągowie w woj. opolskim odbyła się Agro Akademia BASF. Sprawdź, co nowego się pojawi!

17 czerwca 2019