Żniwa 2016: ceny w skupach wciąż niskie

Żniwa 2016: ceny w skupach wciąż niskie

Zdaniem ekspertów na podwyżkę notowań zbóż paszowych raczej nie ma co liczyć, ale ceny zbóż konsumpcyjnych powinny pójść jeszcze w górę.

Tegoroczne żniwa upływają pod znakiem niskich cen ziarna w punktach skupu. Eksperci oceniają, że na podwyżkę notowań zbóż paszowych raczej nie ma co liczyć, ale ceny zbóż konsumpcyjnych powinny pójść jeszcze w górę.

– Choć żniwa jeszcze trwają, to już wiadomo, że plony zbóż podstawowych będą w tym roku nawet o kilkanaście procent niższe. Mniejsze plony będą odnotowane w każdym gospodarstwie. Jakość ziarna będzie gorsza, choć tak naprawdę o szczegółach będzie można porozmawiać za jakieś 2 tygodnie – ocenia pan Rafał Mładanowicz, prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż.

 Obecnie ceny ziarna pozostają na niskim poziomie i tak pozostanie w przypadku zbóż paszowych.

Rafał Mładanowicz, prezes KFPŻ

Ceny zbóż w punktach skupu pozostają nadal na stabilnym poziomie. Kolejek nie ma, a ruch jest jak na razie niewielki. Skupujący donoszą o słabej jakości przywożonego przez rolników ziarna. Dużym problemem dla rolników są obniżone parametry, takie jak gęstość i liczba opadania oraz podwyższona wilgotność ziarna. Wszystko przez deszczową i kapryśną pogodę, która nie pozwalała gospodarzom w wielu regionach kraju dokończyć żniw. Pozostające na polach zboże z każdym dniem traciło na wartości. Niekorzystna aura odbiła się również na cenach ziarna.

– Obecnie ceny ziarna pozostają na niskim poziomie i tak pozostanie w przypadku zbóż paszowych. Ceny zbóż konsumpcyjnych powinny natomiast wzrosnąć – przewiduje pan Rafał Mładanowicz.

To dobra prognoza dla wszystkich, którzy zdecydowali się nie sprzedawać ziarna od razu prosto z pola i postanowili przechować zboża. A takich producentów nie brakuje, bo obecne ceny w skupach nie zachęcają do szybkiego pozbycia się ziarna. Rolnicy mogą liczyć na ok. 600 zł/t pszenicy konsumpcyjnej i 550–570 zł/t pszenicy paszowej. Notowania żyta konsumpcyjnego plasują się na poziomie 470 zł/t. Cena pszenżyta wynosi ok. 500 zł/t, a jęczmienia paszowego 480 zł/t.

ceny w skupach wciąż niskie

Kapryśna pogoda sprawia, że jakość zboża wciąż spada. A wraz z nią ceny…

Co poza pogodą wpłynęło na ceny w tym sezonie?

Krajowe ceny kształtują się pod wpływem globalnej sytuacji na rynku zbóż. Tymczasem według sierpniowej prognozy USDA, czyli amerykańskiego ministerstwa rolnictwa, światowa produkcja pszenicy w sezonie 2016–2017 wyniesie 743,44 mln t, co stanowi wzrost o prawie 5 mln t w stosunku do szacunków sprzed miesiąca. Wysokich zbiorów spodziewają się rolnicy m.in. z Rosji. Zdaniem rosyjskiego ministerstwa rolnictwa zebranych zostanie ogółem aż 110 mln t zbóż, z czego 48,9 mln t będzie stanowić pszenica. Niższych zbiorów pszenicy w Rosji spodziewa się amerykańskie ministerstwo rolnictwa (USDA), według którego zbiory uplasują się na poziomie 72 mln t.

Tymczasem całkowitą powierzchnię uprawy tego ziarna szacuje się na 26 mln ha, co jest największą uprawą od 2009 r.

Eksperci podkreślają, że oczekiwaną przez rolników podwyżkę cen zbóż krajowych może zahamować duża podaż ziarna na globalnym rynku.

 

Powiązane: Żniwa a ceny płodów rolnych

Ochrona fungicydowa zbóż – mieszaniny czynią cuda!

Odpowiednia mieszanka środków ochrony roślin może zdziałać cuda w ochronie zbóż. Podpowiadamy w jaki sposób zapobiegać i leczyć zboża!

14 kwietnia 2018

Zdaniem praktyków: Problemy z dokarmieniem dolistnym pszenicy ozimej

Z jakimi problemami borykają się rolnicy z Pomorza?

10 kwietnia 2018

Jabłka dwa razy droższe niż przed rokiem

Czy jabłka będą nadal drożeć?

18 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij