Zwalczanie chwastów w zbożach jarych już niebawem!

Wegetacja w tym sezonie wystartowała szybciej niż zazwyczaj. Wielu rolników zdecydowało się przyspieszyć siewy zbóż jarych. Dlatego już dziś warto zaplanować strategię ochrony herbicydowej. Dowiedz się jakie substancje chemiczne zastosować, aby zwalczanie chwastów w zbożach jarych było skuteczne!
Ochrona herbicydowa zbóż jarych wygląda zupełnie inaczej, niż w przypadku zbóż ozimych. Istotną różnicą jest termin zabiegu herbicydowego. Można przeprowadzić go dopiero, po wschodach zbóż oraz chwastów. Oznacza to, że w celu likwidacji nieproszonych gości stosuje się tylko substancje wykazujące działanie nalistne. Dlatego, aby zwalczanie chwastów w zbożach jarych było skuteczne, należy przeprowadzić lustrację plantacji, a następnie wybrać odpowiedni herbicyd!
Spis treści
Groźni przeciwnicy w uprawie zbóż jarych
Chwasty na polu pojawiają się, w zależności od temperatury gleby. Niektóre z gatunków mogą kiełkować, w niższej temperaturze niż wysiany gatunek zboża jarego. Najmniej wrażliwymi na niską temperaturę są – przytulia czepna, a także przetacznik bluszczykowy. I to właśnie tych gatunków możemy spodziewać się jako pierwszych.
Wraz ze wzrostem temperatur będą pojawiać się kolejne – mak polny, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, taszniki, tobołki, chwasty rumianowate. Spodziewać się można także wystąpienia gatunków jarych chwastów, a wśród nich komosy białej, gorczycy polej, rdestów czy owsa głuchego.
Nie zwlekaj z zabiegiem
Zwalczanie chwastów zbożach jarych można przeprowadzić tylko stosując zabieg nalistny, którego skuteczność jest najwyższa w ich wczesnych fazach rozwojowych
Zwalczanie chwastów w uprawie zbóż jarych jest nieco łatwiejsze, niż w przypadku ozimych. Przede wszystkim, ze względu na możliwość stosowania jedynie herbicydów nalistnych. Oznacza to, że zanim zdecydujemy się na wykonanie zabiegu mamy szansę ocenić jakie gatunki chwastów pojawiły się na polu. Ważna przy tym jest umiejętność rozpoznawania chwastów już w fazie siewek. Pamiętajmy, że zabieg nalistny najskuteczniejszy jest tylko we wczesnych fazach rozwojowych chwastów. Dlatego jeśli warunki będą sprzyjające nie należy z nim zwlekać do ostatniej chwili.
Każdy dzień zwłoki to ich dalszy rozwój oraz obniżona skuteczność zabiegu herbicydowego. Ponad to chwasty w zależności od przebiegu pogody mogą pojawić się, w różnych fazach rozwojowych zbóż jarych. Na szczęście zarejestrowane herbicydy można stosować już od fazy pierwszego liścia właściwego BBCH 11, aż do fazy w pełni rozwiniętego liścia flagowego BBCH 39.
Zwalczanie chwastów w zbożach jarych
Jednym ze znanych i sprawdzonych herbicydów, który skutecznie rozprawi się z chwastami dwuliściennymi jest Biathlon® 4D od firmy BASF. Jedną z niewątpliwych zalet Biathlon®-u 4D jest najszersze okno aplikacji, wśród dostępnych na rynku herbicydów. Zawiera dwie substancje aktywne: tritosulfuron i florasulam, które wzajemnie się uzupełniają gwarantując wysoki poziom zwalczania chwastów.
Zalety stosowania Biathlon® 4D wiosną w zbożach jarych:
- szerokie spektrum zwalczanych chwastów;
- jest w pełni bezpieczny dla rośliny uprawnej;
- posiada dobrą odporność na zmywanie, przez co może być stosowany w zmiennych; warunkach atmosferycznych, które często występują wczesną wiosną;
- swobodnie miesza się z wieloma środkami ochrony roślin.
Firma BASF rekomenduje stosowanie produktu Biathlon® 4D w dawce 50 g/ha łącznie z adiuwantem Dash HC w dawce 0,5 l/ha, w uprawie gatunków zbóż jarych od fazy BBCH 13, czyli od fazy trzech liści właściwych do początku fazy strzelania w źdźbło.
W przypadku późniejszego zabiegu, w fazie strzelania w źdźbło do fazy liścia flagowego BBCH 39, należy zwiększyć dawkę do 70 g/ha Biathlon® 4D oraz 0,7 l/ha Dash HC. Warto podkreślić, że Biathlon® 4D dzięki formulacji WG sprawdzi się w mieszaninach z większością dostępnych na rynku graminicydów. Warto pamiętać, że Biathlon® 4D to herbicyd, który z powodzeniem można stosować nie tylko w uprawie zbóż jarych. Skutecznie zwalczy wszystkie wymienione chwasty także w przypadku zabiegu poprawkowego w zbożach ozimych.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
