Zwiększenie możliwości skupowych przez Elewarr – jest na to szansa?

Samorząd rolniczy zainterweniował w sprawi skupu zbóż przez państwową spółkę. Cel jest jeden – chodzi przede wszystkim o zwiększenie możliwości skupowych przez spółkę Elewarr w czasie żniw. Zapobiegnie to wówczas obniżkom cen na rynku, które pojawiają się w czasie żniw.

KRIR wystosował pismo do Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych jeszcze pod koniec zeszłego roku. Odpowiedź w tej sprawie udzieliło MRiRW, które podało czy istnieje szansa na zwiększenie możliwości skupowych w spółce Elewarr.

Przeczytaj: Czy spółka Elewarr może regulować ceny rynkowe?

Konieczne zwiększenie możliwości skupowych przez Elewarr i zniwelowanie zmian na rynku

KRIR zwrócił uwagę na to, że większość rolników sprzedaje zboża już w czasie żniw. Jest to spowodowanie nie tylko względami finansowymi, ale także z uwagi na brak miejsca do magazynowania. W takiej sytuacji niektóre podmioty skupowe wykorzystują sytuację zaniżając cenę skupu. Dlatego KRIR uważa, że należy przeanalizować bieżącą sytuację na krajowym rynku zbóż, po czym usunąć niekorzystne zmiany. Jest to możliwe do zrealizowania przez spółkę Elewarr, która dzięki temu będzie miała wpływ na krajowy rynek będąc jednocześnie wyznacznikiem dla innych podmiotów.

Co więc na to MRiRW?

Resort rolnictwa odpowiada: Elewarr stara się powiększać możliwości skupowe

Resort rolnictwa odpowiadając na interwencję KRIR podkreślił, że Elewarr posiada obecnie 17 obiektów (elewatorów i magazynów płaskich). Łączna ich powierzchnia magazynowa wynosi 692 tys. ton. Natomiast jeśli chodzi o zwiększenie możliwości skupowych przez Elewarr to stara się je powiększać. W 2019/2020 roku Elewarr Sp. z o.o. zrealizowała w Rzeszowie pierwszy etap inwestycji tj. powiększyła swoją powierzchnię magazynową o 9 tys. ton. W planach jest również drugi etap inwestycji w Rzeszowie na 11 tys. ton powierzchni magazynowej oraz modernizacja i rozbudowa magazynu w Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie) do 8-10 tys. ton powierzchni magazynowej. Należy zaznaczyć, że spółka nie wyklucza także zakupu elewatorów od innych podmiotów po analizie rentowności takich przedsięwzięć – podało MRiRW.

Czytaj również: Magazyny autoryzowane Elewarr na Platformie Żywnościowej

Źródło: KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Były pracownik pisze:

    „Spółka nie wyklucza zakupu elewatorów od innych podmiotów „??? To chyba jakiś żart, skoro aktualne kierownictwo wyprzedaje za bezcen to, co posiada vide opchnięcie za bezcen Niemcom udziałów w elewatorach w Sieradzu wraz z decydujacym prawem „złotej akcji” . Może by resort rolnictwa zamiast wydawania głupawych oświadczeń przyjrzal się , jakie to asy rządzą z ich nadania Elewarrem oraz jaki wpływ na podejmowanie decyzji zarządu ma teraz pewien esbek zatrudniony od lat w centrali .