Zwolnienie ze składek KRUS dla wszystkich? – odpowiedź MRiRW

Download PDF

Temat zwolnienia rolników ze składek KRUS budzi wiele emocji odkąd rząd przedstawił założenia tarczy antykryzysowej. Początkowo szumnie zapowiadano zwolnienie ze składek KRUS dla wszystkich rolników. Jednak po czasie okazało się, że rolnicy nadal otrzymują nakazy płatnicze. MRiRW odpowiedziało jak sytuacja wygląda naprawdę.

Zwolnienie ze składek tylko na ubezpieczenie emerytalno-rentowe?

MRiRW odpowiadając na pismo KRIR informuje, że zgodnie z Ustawą o COVID-19 osoby objęte ubezpieczeniem emerytalno-rentowym zwalnia się z opłacania składek na to ubezpieczenie za drugi kwartał 2020 r. Zwolnienie ze składek KRUS dotyczy zarówno rolników, jak i domowników. Zwolnienie otrzymają osoby polegające ubezpieczeniu na wniosek, a także ci których składka jest należna w podwójnej wysokości. Ma to związek z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej lub z tytułu współpracy przy prowadzeniu tej działalności. Zwolnienie ze składek KRUS jest ustawowe, co oznacza, że nie trzeba składać wniosku, aby je otrzymać.

Składki wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie i zdrowotne – uwzględnione także do zwolnienia?

Jak podkreśla resort rolnictwa wprowadzone przepisy nie przewidują zwolnienia z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie:

  • wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie,
  • zdrowotne (o ile rolnik jest zobowiązany do ich opłacania).

Zwolnienie ze składek KRUS na 2 powyższe ubezpieczenia nie jest w tej chwili brane pod uwagę.

MRiRW tłumaczy się tym, że składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie wynosi tylko 42 zł miesięcznie. Ponadto, wysokość tej składki nie uległa zmianie od II kwartału 2011 r. Na dodatek świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego są w pełni samofinansujące się. Oznacza to, że finansują je osoby opłacające składki w KRUS. W związku z tym, nie podlegają one dofinansowaniu z budżetu krajowego.

Zwolnienie ze składek to dodatkowe obciążenie dla budżetu Funduszu Składkowego

Jak informuje resort rolnictwa zwolnienie osób z powyższych składek spowodowałoby duże obciążenie dla budżetu Funduszu Składkowego. Przez co wypłata świadczeń z tego ubezpieczenia byłaby pod znakiem zapytania. Przypomnijmy, z powyższego Funduszu finansuje się jednorazowe odszkodowania z tytułu stałego, bądź długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, a także śmierci. Można go również otrzymać z powodu rolniczej choroby zawodowej.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
niepolak1 Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
niepolak1
Gość
niepolak1

Szkoda, że urzędnicy KRUS nie potrafią obliczyć przez tyle lat ile trzeba zostawić pieniędzy na zwrot na ubezpieczenie rolnika/domownika i zawsze odpisują, że został przekroczony górny limit. Mnie też został przekroczony i nikogo nie intetesuje skąd mam wziąć na kolejne ubezpieczenie. Jak nie zapłace to mnie wywalicie z ubezpieczenia a Wam limit przekroczyło i tyle bez konsekwencji nez odsetek! A teraz. Ciekawe kiedy przyznają dotacje unijne. Dożynki były u Prezydenta i ani słowa CISZA. Jedyne co to każdy polak wie, że jabłka drogie tylko tak naprawdę nic to nie jest prawdą. Za kilogram jabłek do skupu spadów 40 groszy za… Czytaj więcej »