Rolnicy regularnie ubiegają się o zwrot podatku za paliwo rolnicze. Aby go otrzymać muszą złożyć wniosek, a także dołączyć niezbędne faktury. Jakie dane w takim razie powinny się w nich znaleźć, aby zwrot podatku akcyzowego był możliwy? Sprawdźmy!
Kwestie związane ze zwrotem akcyzy za paliwo rolnicze reguluje Ustawa z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Wynika z niej, że o zwrot podatku może ubiegać się producent rolny, który złoży prawidłowo wypełniony wniosek wraz z fakturami. Stanowią one dowód zakupu oleju napędowego za okres 6 miesięcy, które poprzedzają dzień złożenia wniosku.
Zwrot podatku za paliwo – jakie dane na fakturze?
Wśród rolników wiele wątpliwości budzą kwestie dotyczące danych zawartych na fakturze, a także warunków możliwych do wystawienia faktury uproszczonej. W związku z tym, samorząd rolniczy skierował do resortu rolnictwa prośbę o wyjaśnienie tych nieścisłości. MRiRW podało, że dane które powinny się znaleźć reguluje tzw. ustawa o VAT. Art. 106e ust. 1 tej ustawy określa jakie dane musi zawierać faktura.
Oprócz podstawowych danych powinna posiadać m.in:
- datę wystawienia,
- numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi.
Kiedy faktura uproszczona?
Rolnicy ubiegając się o zwrot podatku za paliwo mogą także przedstawić fakturę uproszczoną (paragon z NIP), jeżeli spełnia ona wszystkie wymogi zawarte w ustawie o VAT. Ponadto, faktura uproszczona załączona do wniosku o zwrot podatku za paliwo może dotyczyć sprzedaży oleju napędowego zarejestrowanej na kasie fiskalnej od 1 stycznia 2020 r.
Zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 fakturę uproszczoną wystawia się w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza 450 zł albo 100 euro. Taka faktura nie musi posiadać danych jak np. imię i nazwisko lub nazwa podatnika i nabywcy towarów i usług, a także adresu. Musi natomiast zawierać numer za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (numer NIP).
Zwrot za paliwo rolnicze 2020 – Dowiedz się więcej
Źródło: KRIR; Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; Ustawa z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Dodaj komentarz