Życzenia na Dzień Sołtysa

Dziś, 11 marca obchodzimy Dzień Sołtysa. Z tej okazji przedstawiciele administracji państwowej i samorządów rolniczych składają życzenia liderom wiejskich społeczności. Przekazujemy życzenia na Dzień Sołtysa.
W Polsce jest obecnie około 40 300 sołtysów. Wybory sołtysów i rad sołeckich odbywają się na 4-letnie kadencje. Jak wykazują statystyki, w ostatnich dziesięcioleciach znacznie wzrosła rola kobiet w sołtysowaniu. Podczas gdy w 1958 r. wśród sołtysów było zaledwie 0,8% kobiet, dziś sprawują władzę w niemal co drugiej polskiej wsi. Kobiety chętnie angażują się w samorząd wiejski. Ponadto są bardziej wrażliwe na potrzeby społeczne, dobrze znają potrzeby mieszkańców, są sprawnymi organizatorkami.
Spis treści
Życzenia na Dzień Sołtysa od ARiMR
Z okazji Dnia Sołtysa Wojciech Legawiec, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazuje życzenia wszystkim sołtysom. W komunikacie na stronie rządowej agencji podkreśla ważną rolę, jaką pełnią osoby na tym stanowisku.
Pełnicie na polskiej wsi szczególna rolę — opiekuna i lidera lokalnych społeczności. Wybrani przez mieszkańców, obdarzeni ich zaufaniem jesteście reprezentantem ich spraw, potrzeb i aspiracji. A te znacie dobrze. To przecież troski i radości waszych sąsiadów. Dobry sołtys to ktoś, kto rozumie ludzi, potrafi ich wysłuchać, pomoże, ale i zachęci do działania. Ma zdolność do integrowania wspólnoty wokół spraw dla niej ważnych i czerpania radości z rozwijania swojej małej ojczyzny — zaznacza Wojciech Lęgawiec.
Prezes ARiMR życzy sołtysom satysfakcji z pełnionej funkcji i dziękuje za ich włożony trud. Podkreśla także rolę partnerskiej współpracy między sołtysami a urzędnikami.
Z okazji Dnia Sołtysa pragnę Państwu podziękować za ten trud codziennej pracy, za zaangażowanie i wysiłek wkładany na rzecz rozwoju sołectwa. Serdecznie gratuluję dotychczasowych sukcesów i życzę, by nadal czerpali Państwo satysfakcję z pełnionej funkcji.
Chciałabym podkreślić, że dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jesteście Państwo ważnym partnerem. Cel mamy taki sam: realizować przedsięwzięcia, które unowocześniają polską wieś, poprawiają warunki życia jej mieszkańców. My mamy na to fundusze, Państwo swoje zaangażowanie i aktywność. Liczę więc na dalszą naszą współpracę przy informowaniu i zachęcaniu rolników do sięgania po środki pomocowe dostępne za pośrednictwem Agencji — podsumował w życzeniach na Dzień Sołtysa prezes ARiMR.
Sołtys – lider lokalnej społeczności
Rola sołtysa na przestrzeni wieków ulegała poważnym zmianom. Jednakże od 1990 r. na mocy ustawy o samorządzie gminnym sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy, czyli sołectwa. Zaś głównym zadaniem sołectwa jest dbanie o zbiorowe potrzeby wspólnoty jego mieszkańców. Sołectwa są ustanawiane przeważnie na obszarze wiejskim. A działalność sołtysa wspiera rada sołecka. Sołtys może również uczestniczyć w pracach rady gminy, jednak bez prawa do udziału w głosowaniach. Każde sołectwo posiada także swój statut, w którym określa się zadania sołtysa.
Do głównych zadań sołtysa należą, m.in.:
- współpraca z organami gminy;
- uczestnictwo w sesjach rady gminy, bez prawa do głosowania;
- realizacja uchwał rady gminy dotyczących sołectwa, a także umożliwienie zapoznanie się z uchwałami rady jak najszerszemu kręgowi mieszkańców sołectwa;
- umieszczania treści pism urzędowych na tablicach ogłoszeń w sołectwie;
- zwoływanie zebrań wiejskich;
- przygotowanie projektów uchwał zebrania wiejskiego;
- organizowanie wykonania uchwał zebrania wiejskiego oraz kontrola ich realizacji;
- coroczne składanie na zebraniu wiejskim sprawozdania z całokształtu swojej działalności;
- w zakresie ustalonym przez radę gminy dokonanie poboru podatków rolnego i leśnego jako inkasent organu podatkowego.
Jakie funkcje spełnia sołtys jako lider sołectwa?
Sołtysowanie to praca dla aktywnych społeczników. Sołtys jest organem wykonawczym zebrania wiejskiego i reprezentuje sołectwo na zewnątrz. Z kolei nadzór nad działalnością sołtysa sprawuje rada gminy i wójt/burmistrz.
Reasumując, sołtys spełnia trzy podstawowe funkcje:
- łącznika — między mieszkańcami a organami gminy (wójt/burmistrz oraz rada gminy); sygnalizuje organom gminy potrzeby i problemy mieszkańców, a także przekazuje treści uchwał rady gminy, decyzji i zarządzeń wójta/burmistrza mieszkańcom swojego sołectwa;
- organizatora — zebrań wiejskich, na których omawiane są sprawy dotyczące sołectwa (przygotowuje program zebrania, zbiera pomysły i pilnuje porządku obrad), a także wspólnych prac mieszkańców sołectwa, uzgodnionych na zebraniu wiejskim;
- administratora — pilnuje, aby uchwały i zarządzenia organów gminy, powiatu, województwa były znane i wykonywane w sołectwie.
Jakie cechy powinien mieć dobry sołtys?
Praca sołtysa jest trudna i wymaga zaangażowania społecznego, a także bardzo często poświęcenia swojego prywatnego czasu. Osoba na tym stanowisku powinna wyróżniać się takimi cechami, jak:
- umiejętność słuchania, rozmowy z ludźmi oraz motywowania ich do działania;
- umiejętność integrowania ludzi i łagodzenia konfliktów;
- odwaga do reprezentowania mieszkańców i ich postulatów na posiedzeniach rady gminy, przed wójtem/burmistrzem;
- otwartość na nowe pomysły;
- chęć współpracy z lokalnymi organizacjami.
Również mieszkańcy powinni szanować i wspierać tych, których wybrali na sołtysów. Bo bez zaangażowania mieszkańców sołtysowi będzie bardzo trudno działać.
Ile zarabia sołtys?
Sołtysi wykonują szereg obowiązków publicznych, a obowiązków im nie brakuje. Są angażowani nie tylko przez urzędy gmin, ale też przez inne instytucje, jak np. służby weterynaryjne w związku z ptasią grypą. W zależności od gminy, sołtysi otrzymują różną rekompensatę za swoje zaangażowanie. Może to być dieta za udział w sesjach, albo miesięczna zryczałtowana dieta. Pojawiają się także pomysły, aby sołtysom przysługiwało wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia minimalnego lub dodatek do emerytury. Obecnie trwają dyskusje w tym temacie. Nie jest łatwo ujednolicić tę kwestię, bowiem sołectwa są małe i duże, a zaangażowanie poszczególnych sołtysów również bywa różne.
Wielkopolska Izba Rolnicza składa życzenia na Dzień Sołtysa
Wielkopolscy sołtysi są zrzeszeni w Stowarzyszeniu Sołtysów Województwa Wielkopolskiego oraz Krajowym Stowarzyszeniu Sołtysów. Sołtysi mają swój miesięcznik „Gazeta Sołecka”, która organizuje ogólnopolski konkurs „Sołtys Roku”. Wielkopolska Izba Rolnicza podkreśla swoją aktywną współpracę z sołtysami. Z okazji Dnia Sołtysa samorząd rolników składa życzenia i podziękowania za pracę sołtysom z całej Polski.
Sołtysi to przedstawiciele najniższego, ale bardzo ważnego szczebla samorządu. To także liderzy lokalnej społeczności, którzy mają najlepsze rozeznanie w miejscowej sytuacji. To do nich w pierwszym rzędzie zwracają się mieszkańcy ze swoimi wnioskami, interwencjami czy prośbami o pomoc.
Dzień Sołtysa tradycyjnie przypadający 11 marca, to doskonała okazja do złożenia podziękowań wszystkim sołtysom za ich zaangażowanie i pracę na rzecz lokalnych społeczności. Praca sołtysa jest przede wszystkim pracą społeczną, wymagającą poświęcenia czasu prywatnego, zaangażowania i serca.
Redakcja portalu Agrofakt.pl przyłącza się do życzeń dla wszystkich sołtysów w Polsce, dziękując za włożony trud i zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności wiejskich.
Źródło: www.gov.pl; www.wir.org.pl
