Młodzi na roli w Polsce i innych krajach UE — porównanie

Polska zmaga się z małą liczbą młodych ludzi zainteresowanych pracą na roli. Jednakże, w innych krajach UE ich zaangażowanie jest jeszcze mniejsze. Sprawdzamy, jaki odsetek stanowią obecnie aktywni młodzi na roli. 

Przeanalizujmy, jaką chęć wykazują do pracy młodzi na roli. Dowiedzmy się, jaki jest odsetek aktywnych młodych w polskim rolnictwie, a jak to wygląda w innych krajach Unii Europejskiej.

Reklama

Młodzi ludzie na roli

W Polsce podobnie, jak w wielu innych krajach europejskich, struktura wiekowa osób pracujących w rolnictwie jest wyraźnie zdominowana przez starsze pokolenie. Młodzi na roli są rzadko spotykani. Obecnie młodzież rzadko decyduje się na przejęcie gospodarstw rolnych po rodzicach czy dziadkach. Zatem to prowadzi do stopniowego starzenia się tej grupy aktywnych zawodowo.

Dlaczego młodzi unikają roli, a starsi rolnicy trwają przy niej mimo upływu lat?

Młodzi unikają pracy na roli — dlaczego?

Jednym z powodów, dla których młodzi ludzie nie garną się do pracy na roli, jest postrzeganie rolnictwa jako mało atrakcyjnej formy zatrudnienia. Dlaczego?

  1. Praca w gospodarstwie jest trudna, wymagająca i często niedoceniana. Wymaga nie tylko siły fizycznej, ale także specjalistycznej wiedzy i umiejętności zarządzania i coraz częściej strategii ekonomicznej. To zatem może odstraszać młodsze pokolenia, które dostrzega lepsze, „łatwiejsze” perspektywy w „miejskich” zawodach.
  2. Dodatkowo, dochody z rolnictwa bywają niestabilne. Niestety są zależne od wielu czynników zewnętrznych, takich jak warunki pogodowe, ceny rynkowe, geopolityka czy wsparcie ze strony państwa. Natomiast młodzi ludzie wolą szukać zatrudnienia w branżach, które oferują bardziej przewidywalne dochody i mniejszy poziom ryzyka.
  3. Co więcej, modernizacja gospodarstwa, aby było ono zyskowne i konkurencyjne, wymaga dużych inwestycji. Młodzi nie zawsze mogą sobie na aż takie wydatki pozwolić.

Młodzi zarządzający gospodarstwami rolnymi

W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się problemowi starzejącej się grupy pracującej na roli oraz wyzwaniom związanym z przekazywaniem gospodarstw młodszemu pokoleniu.

Korzystając z dostępnych danych Eurostatu, sprawdzamy, jak wygląda obecna struktura wiekowa rolników w UE? Ile gospodarstw jest zarządzanych przez młodych ludzi (poniżej 35. roku życia), a ile przez starszych (55+)?

W poniższych tabelach pokazujemy wynik w Polsce na tle krajów, w których rolnictwo jest znaczącą gałęzią gospodarki.

Młodzi na roli — poniżej 35 lat (dane na 2020 r.) kierujący gospodarstwem

Kraj Unii Europejskiej Procent młodych na roli kierujących gospodarstwem 
Wynik średni dla Unii Europejskiej 6,5%
Polska 11,0%
Francja 9,7%
Niemcy 7,6%
Włochy 5,5%
Hiszpania 3,9%
Bułgaria 9,0%
Rumunia 5,8%
Belgia 6,3%
Holandia (Niderlandy) 4,6%

A jak młodzi polscy rolnicy wypadają na tle wszystkich krajów unijnych? Otóż okazuje się, że z naszym wynikiem plasujemy się na drugim miejscu ex aequo ze Słowacją wśród krajów unijnych. Czyli teoretycznie nie jest źle, ale praktycznie naprawdę nie ma się z czego cieszyć.

Młodzi na roli

Procent młodych rolników zarządzających gospodarstwami rolnymi (dane na 202 r.) w krajach UE

fot. K. Kupczak wg Eurostat

Starsi właściciele gospodarstw rolnych

Z poniższej tabeli wynika, że wśród wybranych krajów o znaczącej branży rolnej w strukturze gospodarki, Polska plasuje się na ostatnim miejscu jeśli chodzi o seniorów zarządzających gospodarstwami.

Starsi — w wieku powyżej 55 lat (dane na 2020 r.) właściciele gospodarstw rolnych

Kraj Unii Europejskiej Procent starszych na roli kierujących gospodarstwem 
Wynik średni dla Unii Europejskiej 57,6%
Polska 39,4%
Francja 43,9%
Niemcy 46,7%
Włochy 67,3%
Hiszpania 66,8%
Bułgaria 54,9%
Rumunia 59,5%
Belgia 54,9%
Holandia 54,7%

Źródła: www.ec.europa.eu

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *