Brakuje Ci czasu, a chcesz być na bieżąco z tym, co najważniejsze w rolnictwie? Wystarczy 100 sekund. agroFakt.pl prezentuje nowy magazyn pt. „100 sekund”, w którym w niespełna 2 minuty opowiemy Ci o tym, co ważnego, ciekawego, czy inspirującego wydarzyło się w ciągu ostatnich dni.
100 sekund – 26 lipca 2016. Odcinek 11.
POGODOWA HUŚTAWKA
Najpierw deszcze, potem upały, znów deszcze i znów upały – pogodowa huśtawka nie sprzyja żniwiarzom. Humoru nie poprawiają im także stawki proponowane przez handlowców. Za jęczmień punkty skupu płacą ok. 500 zł/t, za żyto ok. 450 zł, a pszenżyto ok. 490 zł. Najwięcej otrzymać można za pszenicę – ok. 590 zł/t. Niestety ze względu na dużą wilgotność, wielu rolników obawia się o jakość zbóż.
***
UNIA POMOŻE PRODUCENTOM MLEKA
Producenci mleka mogą liczyć na wsparcie. Rada Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa państw Unii Europejskiej zaprezentowała kolejny pakiet pomocowy o wartości 500 mln euro, z czego 150 mln ma być przeznaczone na dobrowolne zmniejszenie dostaw mleka. Dla Polski przewidziano kwotę blisko 22 mln 700 tys. euro.
***
DOPŁATY DLA WYBRANYCH
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentowało projekt rozporządzenia w sprawie dopłat bezpośrednich do uprawy roślin wysokobiałkowych. Od 2017 r. wsparcie obejmować ma 6 gatunków: bobik, groch siewny, soję, a także łubiny: wąskolistny, biały i żółty. Pozostałe gatunki roślin wysokobiałkowych nie będą objęte dopłatami.
***
KONTROLA DYWERSYFIKACJI DO NIEDZIELI
Tylko do niedzieli, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzić będzie kontrolę dywersyfikacji upraw. Przypomnijmy, pierwotnie kontrola miała się odbyć okresie od 15 maja do 15 lipca, jednak z względu na wydłużeniu terminu składania wniosków o wypłatę dopłat bezpośrednich wydłużono też okres weryfikacji.
***
UWAGA NA LARWY STONKI KUKURYDZIANEJ
Instytut Ochrony Roślin ostrzega. Na plantacjach kukurydzy samice stonki kukurydzianej rozpoczynają składanie jaj. Stonka, to obok omacnicy prosowianki, najgroźniejszy szkodnik w kukurydzy. Larwy stonki wgryzają się w korzenie, powodując m.in. osłabienie roślin, a w konsekwencji słabsze wykształcenie kolb i wypełnienie ich ziarnami. Eksperci zalecają uważny monitoring upraw.
Dodaj komentarz