Aktualne ceny bydła 2022. Regularne obniżki w skupach

Od kilku tygodni obserwujemy obniżki cen w skupach bydła rzeźnego. Wygląda na to, że rekordowe ceny przechodzą do historii – przynajmniej na razie. Co ważniejsze, obecna sytuacja jest bez wątpienia związana z wyższą podażą zwierząt i ma charakter sezonowy. Aktualne ceny bydła 2022 faktycznie idą w dół.

Redukcja pogłowia to oczywiście nic nadzwyczajnego o tej porze roku, lecz wydaje się, że wpływ na nią mają dodatkowe czynniki zewnętrzne. Oznacza to, że przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na postępującą suszę oraz na ograniczony dostęp do pasz związany z wojną w Ukrainie.

Aktualne ceny bydła – czerwiec 2022 r.

MRiRW redaguje raz na jakiś czas Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej. Krótko mówiąc,  podawane są w nim m.in. informacje dotyczące zbiorczych danych związanych z zakupem bydła rzeźnego w kraju. Jako przykład przytaczamy resortowe dane z drugiej dekady czerwca br.

Zbiorcze zestawienie danych dla Polski dotyczących zakupu bydła rzeźnego w ubojniach oraz notowania w tabeli:

ceny bydła 2022

Dane MRiRW

fot. Dane MRiRW

Aktualne ceny bydła 2022 w komentarzach rolników

Krótko mówiąc, na forach tematycznych w tym tygodniu hodowcy wymieniali się spostrzeżeniami związanymi ze sprzedażą bydła.

Bydło – cena w skupie

Poniżej niektóre opinie dotyczące transakcji oraz aktualne ceny bydła 2022.

Przemo1986:
-Dziś sprzedane 1 piękna limuzyna, 4 piękne czyste simentale i 1 mieszaniec z hf. Średnio 26 miesięcy. Cena 1×13,10. 4x 12,85 i 1x 11,90 netto. 7 % strączki. Za z 6 sztuk razem brutto wyszło 62 tysiące… 

Cena za bydło a termin odbioru

Z wypowiedzi wielu rolników można przypuszczać, że aktualne ceny bydła 2022 są akceptowalne. Nie obywa się jednak bez problemów.

SimentalBoży:
-Podobno mięso zalega w magazynach. Dokładnie tydzień temu dzwoniłem po odbiór bydła. Mieli do piątku odebrać. Dziś dzwonię ponownie to usłyszałem, że w okolicach środy będzie odbiór. Wątpię.

Aktualne ceny bydła 2022

Sytuacja na rynku bydła i aktualne ceny 2022 są również przedmiotem rozmów rolników na forum agrofoto.pl

fot. Tadeusz Śmigielski

Czaro:
-Sprzedane 4 byki 20-22 msc 763kg, 800kg, 885kg, 895kg, jałówka 20 msc 620kg, krowa 600 kg do Węgrzynowa. Byk R 21,6, jałówka R 22,2, krowa R 21,0. Ceny netto. Towaru chyba mają, tydzień czekałem na odbiór. Tak naprawdę ceny są przyzwoite w przeciwieństwie do terminu odbioru.

Podsumowując sytuację na rynku bydła rzeczywiście zauważa się od jakiegoś czasu spadki cen skupu spowodowane jak już wspomniano przyczynami obiektywnymi. Ogólnie rzecz biorąc nie ma wielkiego dramatu a sytuacja na rynku w zasadzie była przewidywalna. Trudno natomiast na dłuższą metę prognozować ceny bydła 2022, gdyż nie do końca wiemy, jak będzie przebiegać pogoda, zbiory i czy wystąpi susza. Wszystko zależy również od tego czy zmieni się sytuacja na Ukrainie na tyle, żeby myśleć o sprowadzaniu wystarczającej ilości komponentów pasz dla bydła.

Czytaj także: Dopłaty rolnośrodowiskowe – warto z nich skorzystać!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 30

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Ziom pisze:

    23-06-2022 czysty lm 18 miesięcy 620 kg x15 zł.tydzień wcześniej byli by 16

  2. Krzysiek pisze:

    To zakłady robią sobie obniżki Izrael i Turcja kupują non stop . Jak zwykle rolnika w tyłek . Jedna rada wstrzymać sprzedaż jak ktoś może.