Ceny skupu tuczników 2021 przed świętami. Czy widać poprawę?

Okres przedświąteczny to czas kiedy zwiększa się popyt na wieprzowinę. Czy to oznacza, że ceny skupu tuczników 2021 w ciągu najbliższych dni pójdą w górę? Wstępne przewidywania na rynku wieprzowiny przedstawił KZP-PTCh ,,POLPIG”. Czy na rynku trzody chlewnej widać podwyżki cen? Sprawdźmy!

Jak zauważa POLPIG okres przedświąteczny wyróżnia się zwiększonym zapotrzebowaniem na wieprzowinę, które pozostaje jednak równoważne przez sezonowy wzrost podaży żywca. Czy to sprawi, że ceny skupu tuczników 2021 wzrosną przed samymi świętami? Jeszcze pod koniec listopada ceny nie uległy zmianie, a jak jest teraz?

Ceny skupu tuczników 2021 – W Niemczech równowaga cenowa, a w Polsce?

Z informacji przekazanych przez POLPIG wynika, że cena żywca w okresie przedświątecznym rośnie, co widać w notowaniach krajowych. Wyższe ceny tuczników wynikają z mniejszej podaży żywca, zwiększonego zainteresowania surowcem przetwórni, a także z ograniczonego importu wieprzowiny, ze względu na wysoki kurs euro względem złotego.

W związku z tym, aktualne ceny skupu tuczników 2021 przedstawiają się następująco: – Za tuczniki w KL E można uzyskać średnio 5,45 zł/kg (+0,20 zł/kg t/t).

Na rynku krajowym widać więc poprawę w odniesieniu do cen, natomiast w Niemczech widoczna jest stabilizacja. Wynika to m.in. z tego że cały żywiec przekazany na sprzedaż został zagospodarowany przez ubojnie.

W dniu 1/12/2021 cena tuczników VEZG w Niemczech została utrzymana na poziomie 1,20 €/kg (wbc) – podaje POLPIG.

Ceny skupu trzody chlewnej 2021. Pomoc rządowa zbyt późno?

Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej ,,POLPIG” przeanalizował aktualne ceny tuczników, a także odniósł się do zapowiadanych przez rząd dopłat do każdej lochy w wysokości 1000 zł. Według Związku wsparcie finansowe w tym przypadku ogłoszono za późno.

Duże redukcja pogłowia loch miała już miejsce. Możemy tylko liczyć, że zapowiadane wsparcie powstrzyma niektórych producentów prosiąt od dalszego zmniejszania liczby loch. W Polsce potrzebna jest nowa strategia odbudowy produkcji prosiąt. Dotychczasowy wieloletni program okazał się nieskutecznydodaje na koniec POLPIG.

Więcej o wspomnianym wsparciu można również przeczytać w artykule – Pomoc dla producentów trzody 2021. Kto i ile otrzyma? Sprawdź!

Podsumowując, ceny skupu tuczników w Polsce w okresie przedświątecznym poszły w górę. Chociaż widoczne są zwyżki, to zdaniem POLPIG, daleko jest nadal do pokrycia kosztów produkcji świń w cyklu zamkniętym.

Sprawdź również: Aktualne ceny trzody chlewnej – jakie są prognozy na 2022 r.?

Źródło: KZP-PTCh ,,POLPIG”

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 13

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

SU Tarroca to 115% wzorcaKup teraz Postaw na wczesność

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *