Arylex Active – nowa substancja czynna z grupy syntetycznych auksyn

Na początku wiosny zaczęliśmy testować zupełnie nową substancję aktyną z grupy syntetycznych auksyn. Substancja ta to Arylex Active – jest ona pierwszym przedstawicielem nowej rodziny: arylpicolinates należącej wegług HRAC do grupy O (czyli syntetycznych auksyn). W dzisiejszym filmie pokażemy finalne efekty działania tej substancji, na chwasty, które zastaliśmy wczesną wiosną na polu w pszenicy ozimej. 

Testowanie Arylexu

Zaraz zobaczymy, jak sobie poradził arylex po wystąpieniu ochłodzenia.

Spotykamy się ponownie w Wilkowie Średzkim w województwie dolnośląskim. Po raz pierwszy spotkaliśmy się tu z Państwem dwa miesiące temu. Wtedy właśnie wspólnie z firmą Dow AgroSciences rozpoczęliśmy testowanie zupełnie nowej substancji czynnej z grupy syntetycznych auksyn – Arylex Active. Dziś mamy 30.05.2017 r.

Zgodnie z obietnicą, sprawdzimy najpierw jak wyglądają finalne efekty działania herbicydu zawierającego substancję czynną Arylex Active.

Dla przypomnienia, 2 miesiące temu na tym polu został wykonany zabieg herbicydowy. Pszenica ozima była wtedy w pełni krzewienia. Oprysk ten był przeprowadzony 28.03. Bezpośrednio po zabiegu przyszło ochłodzenie, które trwało ponad miesiąc czasu. Na podstawie rozmów z rolnikami wiemy, że na wielu plantacjach trzeba było poprawić zabiegi herbicydowe. Zaraz zobaczymy, jak sobie poradził arylex po wystąpieniu ochłodzenia.

Walka z chwastami

Czy pamiętacie Państwo z jakimi chwastami musiał się zmierzyć Arylex Active?

Pszenica ozima była wtedy w pełni krzewienia, obecnie jest w końcowej fazie grubienia pochwy liściowej liścia flagowego oraz w fazie kłoszenia.

Sprawdźmy zatem co zostało z tych naszych chwastów!

Taki efekt chwastobójczy to zasługa nowej substancji aktywnej Arylex! Jak widać, substancja ta bardzo dobrze poradziła sobie, gdy po zabiegu przyszła fala niskich temperatur. W tym roku było kluczowe dla powodzenia zabiegu.

Herbicydy, ogólnie mówiąc, wpływają na zakłócanie procesów życiowych chwastów, co w konsekwencji prowadzi do ich eliminacji z pola. W zależności od mechanizmów działania, herbicydy klasyfikujemy w grupy.

Substancja czynna Arylex Active według klasyfikacji HRAC należy do herbicydów z grupy O, czyli syntetycznych auksyn.
Po pobraniu przez chwasty, cząsteczki Arylex są przemieszczane i kumulowane w ich stożkach wzrostu zaburzając wiele procesów w tych roślinach i powodując utratę ich normalnych funkcji wzrostu.

Właściwości Arylex Active

Po pobraniu przez chwasty, cząsteczki Arylex są przemieszczane i kumulowane w ich stożkach wzrostu zaburzając wiele procesów w tych roślinach i powodując utratę ich normalnych funkcji wzrostu.

Arylex posiada umiejętność wiązania się z konkretnymi receptorami białkowymi, co odróżnia go od innych herbicydów z grupy syntetycznych auksyn. Atrybutami, które dodatkowo wyróżniają Arylex na tle innych herbicydów z grupy syntetycznych auksyn są:
• możliwość zastosowania w niskich temperaturach, bo już od 2oC i niska wrażliwość na załamanie pogody po zabiegu, jest to idealne rozwiązanie w przypadku zabiegów wczesnowiosennych
• niska dawka substancji aktywnej na hektar oraz szybki rozkład w glebie i roślinach sprawiają, że po Arylex możemy bezpiecznie uprawiać wiele roślin następczych.
• doskonała skuteczność na wiele gatunków chwastów dwuliściennych, np. przytulia czepna, jasnoty, dymnica pospolita, bodziszki, komosa biała w tym chwasty rośliny odporne na herbicydy z innych grup chemicznych
• bardzo szerokie okno aplikacji
Do niedawna, w skład syntetycznych auksyn wchodziło 5 grup chemicznych, z czego w praktyce rolniczej do zwalczania chwastów w uprawach zbożowych wykorzystywaliśmy tylko 3 grupy.

Od teraz rodzina syntetycznych auksyn powiększyła się o nową grupę chemiczną: arylpicolinates. Pierwszą substancją czynną należącą do tej grupy jest testowany przez nas Arylex Active!
Tą wiadomością kończymy dzisiejszy odcinek i zachęcam Państwa do śledzenia dalszych losów Arylexu.

Do zobaczenia!

Zachęcamy również do obejrzenia poprzednich odcinków:

  1. Odcinek 1: Korekcyjne zwalczanie chwastów wiosną + nowa substancja aktywna!
  2. Odcinek 2: Nowa substancja aktywna na korekcyjne zwalczanie chwastów!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Z forum

Powiązany temat:

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach
Mistrzu2
Czy CCC można stosować po zachodzie słońca np. po 20.00  lub w nocy, zadziała wtedy? Oczywiście w temperaturze w nocy około 10 C.
zobacz więcej »
petrus87
No na takie warunki jakie były to na pewno nie dawałbym takiej dawki na raz. Raczej 2x po 0,2-0,25l/ha
zobacz więcej »
Adriangeo
2 godziny temu, GucioJUMZ napisał: Zależy od warunków i odmiany na Arkadii jednego dnia był chwast T1 i regulacja i zero skutków ubocznych jak jest susza choć z 24h...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Revylucyjne Dni Pola BASF w Pągowie!

BASF szykuje rewolucję w ochronie fungicydowej roślin. Na pierwszy ogień pójdą zboża. Sprawdź koniecznie relację z Dni Pola w Pągowie!

24 czerwca 2019

Choroby kłosa – jak im skutecznie zapobiec?

Choroby kłosa mogą spowodować spadek plonu sięgający 60%. Dowiedz się, jak skutecznie im zapobiegać!

8 maja 2019

Najgroźniejszy szkodnik kukurydzy: stonka kukurydziana

Zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa potocznie zwana stonką kukurydzianą zaliczana jest do najgroźniejszych szkodników w kukurydzy.

17 czerwca 2019