Lawina ognisk ASF ruszyła i nie da się jej zatrzymać. Ognisk przybywa w krótkim okresie czasu, przez co ASF nabiera rozpędu. W sumie wykryto już 27 ognisk w Polsce, z czego zdecydowana większość dotyczy południowo-wschodniej części Polski.
Dwudzieste ognisko w bliskim sąsiedztwie innych ognisk!
Ostatnie ognisko, o którym was informowaliśmy to ognisko nr 19 zlokalizowane w województwie wamińsko – mazurskim. Można o nim przeczytać w artykule Nowe ogniska ASF rozproszone po Polsce!
Od tego czasu wykryto nowe ogniska zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie kraju.
ASF nabiera rozpędu, a kolejne ognisko nr 20 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 1960 świń (warchlaki), które położone jest w województwie lubelskim, a konkretnie w miejscowości Smoryń, w gminie Frampol.
Powyższa chlewnia znajduje się w bliskim sąsiedztwie gospodarstw, w których wykryto ognisko nr 8, 13, 14, 16. W tej samej miejscowości odnotowano także ognisko nr 12.
Położenie poszczególnych ognisk przedstawiono na poniższej mapie ASF:

Już w sumie 27 ognisk ASF w Polsce, mapa przedstawia nowe ogniska i ich położenie
ASF nabiera rozpędu – potwierdzono kolejne 7 ognisk
Wirus afrykańskiego pomoru świń rozprzestrzenia się przede wszystkim w województwie lubelskim. Nowe ogniska odnotowano kolejno w miejscowości:
- 21 – Szpikołosy, gmina Hrubieszów
- 22 – Stefankowice, również w gminie Hrubieszów
- 23 – Honiatyczki, w gminie Werbkowice
- 26 – Zaburze w powiecie zamojskim
- 27 – Biłgoraj, w powiecie biłgorajskim
Poza tym kolejne ognisko nr 24 potwierdzono także w województwie lubuskim, w gminie Sulechów. Z kolei 25. ognisko pojawiło się w innym województwie, a mianowicie w podkarpackim, w powiecie lubaczowskim.
ASF nabiera rozpędu, a Główny Lekarz Weterynarii w dalszym ciągu nie wydał oficjalnego komunikatu w sprawie wykrycia nowych ognisk ASF. Na chwilę obecną powyższe ogniska zaznaczono jedynie na mapie ASF znajdującej się na stronie GIW.
Dodaj komentarz