Czarna seria ognisk ASF dotknęła wschodnią część kraju. Lawinowy przyrost ognisk ASF w Polsce nastąpił pod koniec zeszłego tygodnia, co potwierdził GLW w swoich komunikatach. W sumie jak dotąd wykryto 12 ognisk ASF w chlewniach na terenie całego kraju.
Lawinowy przyrost ognisk odnotowano w 3 województwach w Polsce
Kilka dni temu informowaliśmy Was, że wykryto ósme ognisko ASF w dużym stadzie świń na Lubelszczyźnie!
Nie minęło dużo czasu, a pojawiło się 9, 10, 11 a także 12 ognisko ASF w naszym kraju! Wszystkie z nich odnotowano na terenie województwa: warmińsko – mazurskiego, lubelskiego i podkarpackiego.
Dziewiąte ognisko w niewielkim stadzie świń na Warmii i Mazurach
Lawinowy przyrost ognisk ASF rozpoczął się od ogniska nr 9 zlokalizowanego w gospodarstwie utrzymującym 51 świń (11 prosiąt, 36 tuczników, 4 lochy). Wykryto je w województwie warmińsko – mazurskim, a konkretnie w miejscowości Sarnowo, w gminie Lidzbark Warmiński, w powiecie lidzbarskim.
Dwa nowe ogniska na Lubelszczyźnie w tym samym czasie!
W województwie lubelskim odnotowano jak dotąd największą ilość (pięciu) ognisk ASF w stadach świń.
Dziesiąte ognisko ASF wykryto w gospodarstwie utrzymującym 339 świń (85 prosiąt, 72 warchlaki, 138 tuczników, 41 loch, a także 3 knury) mieszczącego się w w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim. Powyższe gospodarstwo znajduje się w bliskim sąsiedztwie gospodarstwa, w którym odnotowano ósme ognisko ASF.
Kolejne ognisko (nr 12) wyznaczono w dużym stadzie liczącym 2648 świń (tuczników). Gospodarstwo w którym wykryto wirus znajduje się w miejscowości Smoryń, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim.
Lawinowy przyrost ognisk ASF również na Podkarpaciu
Jedenaste z kolei ognisko wykryto natomiast w województwie podkarpackim. Konkretnie zlokalizowane jest ono w miejscowości Ułazów, w gminie Stary Dzików, w powiecie lubaczowskim. Wirus afrykańskiego pomoru świń odnotowano w gospodarstwie utrzymującym 30 świń (24 tuczniki, 5 loch i 1 knur).
Jak można przeczytać w komunikatach GLW Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ognisk choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Nie bardzo sprawdziło sie wiec świńskie safari z zeszłego roku. Ogniska sa w chlewniach głównie,a wiec przyczyna jest człowiek. Potrzebney jest srogi reżym sanitarny, kontrola, środki wsparcia np. przez dostepnośc sprzetu dezynfekcyjnego w powszechnym uzyciu w hodowlach i otoczeniu. No i jeszcze raz kontrola, ale ludzi. Potrzeba też mądrze skierowanych pieniędzy. Wtórną sprawą, jeśli w ogóle to pomaga, jest ganianie dzików z dubeltówką. Inaczej będzie niedobrze – problem jest po stronie człowieka, a nie świń (dzikich i hodowlanych). MAF