ASF przenoszą owady krwiopijne?

ASF atakuje nie tylko małe chlewnie, ale również duże fermy. – Jak to możliwe, skoro stosujemy zasady bioasekuracji? – pytają hodowcy. Pojawiła się nowa teoria, według której za przenoszenie ASF odpowiadają owady krwiopijne.

Niemal każdego dnia pojawiają się doniesienia o kolejnych ogniskach ASF. W ostatnim czasie wirus zaatakował również w województwie mazowieckim. ASF wykryto na fermie w gminie Wiśniew w powiecie siedleckim, w której hodowano 462 świnie.

Przenoszenie ASF przez owady

przenoszenie ASF

Według nowej teorii za przenoszenie ASF odpowiadają owady krwiopijne.

Hodowcy obawiają się o swoje stada. Martwi ich zwłaszcza to, że wirus pojawia się już nie tylko w przydomowych chlewniach, ale także na dużych fermach, gdzie stosowane są zasady bioasekuracji. Jak to możliwe?

Zdaniem dr  inż. Tadeusza Blicharskiego, dyrektora biura „POLSUS”, za przenoszenie ASF mogą odpowiadać owady krwiopijne.

W ostatnich tygodniach mamy coraz więcej ognisk ASF. To jest niepokojące. Być może wirus jest przenoszony ze ściółką, z zielonką, niektórzy stosują do ścielenia wyschniętą trawę. Być może to jest przyczyna. Ale ja boję się, że to jest roznoszone przez owady krwiopijne. Skoro komary przenoszą malarię, a kleszcze boreliozę to jest to możliwe. Wiązałbym to z tym, że nasilenie tych ognisk jest latem, w czasie upałów – informuje portal agroFakt dr inż. Tadeusz Blicharski, dyrektor biura „POLSUS”.

Bioasekuracja to podstawa!

Owady krwiopijne znane są od stuleci z przenoszenia niektórych chorób oraz pasożytów. W zachodniej prasie pojawiły się publikacje naukowe, według których przenoszenie wirusa ASF przez te owady jest prawdopodobne.

Jednak nie można zakładać, żeby była to główna droga zarażenia tym wirusem. Eksperci przypominają więc rolnikom, że nie wolno zapominać o stosowaniu się do zasad bioasekuracji.

–  Maty dezynfekcyjne, zabezpieczenie chlewni przed kontaktem z dzikimi zwierzętami, dzikim ptactwem, nawet przed domowymi zwierzętami psami i kotami. Bardzo ważny wymóg: to zmiana obuwia przed wejściem do chlewni. Dezynfekcja rąk i wszelkich narzędzi które są używane w chlewni. Czystość, mycie, zamiana ubrania. Nie wpuszczanie osób postronnych nawet na teren gospodarstwa. Książka wjazdów i wyjazdów pojazdów, żeby było wiadomo co kto przywozi na teren gospodarstwa – przypomina dr inż. Tadeusz Blicharski.

Przypominamy zasady bioasekuracji

przenoszenie ASF

fot. AgroFoto.pl, użytkownik: matias95

Wystąpienie ASF naraziło hodowców na olbrzymie straty finansowe. Źródło: AgroFoto.pl, matias95

– Ważne jest też zabezpieczenie gospodarstwa, w którym utrzymywane są świnie w systemie otwartym podwójnym ogrodzeniem. Zasad bioasekuracji jest więcej: zakaz utrzymywania bydła i trzody w jednym pomieszczeniu, zakaz stosowania pasz świeżo pozyskanych zielonych, zakaz stosowania świeżej słomy. Nakaz utrzymywania słomy poza dostępem dzikich zwierząt – dodaje dr inż. Tadeusz Blicharski.

Najważniejsze dla rolnika jest przestrzeganie higieny. Istotne znaczenie ma też unikanie kontaktu z osobami, które zbierają jagody, chodzą po lesie i mogły mieć kontakt z chorymi zwierzętami – dodaje w rozmowie z portalem agroFakt Witold Choiński ze Związku „Polskie Mięso”.

Miliardowe straty

ASF naraził hodowców na miliardowe straty. Rolnicy walczą z wirusem od lutego 2014 roku, kiedy wykryto tę chorobę w Polsce. Od tamtej pory odnotowano w naszym kraju 161 ognisk afrykańskiego pomoru świń, z czego 57 w tym roku. Do końca czerwca stwierdzono również ponad 2350 przypadków ASF u dzików.

Przeczytaj więcej o zasadach bioasekuracji

Kojce porodowe. Zapewnij komfort lochom i prosiętom!

Skuteczność odchowu prosiąt jest jednym z ważniejszych czynników kształtujących opłacalność produkcji trzody chlewnej. Sprawdź więcej!

Mykotoksyny w paszy dla trzody chlewnej: jak bardzo szkodzą zwierzętom?

Mykotoksyny (mikotoksyny) stanowią w dalszym ciągu istotny problem w żywieniu trzody chlewnej. Jakie szkody mogą wyrządzić?

20 maja 2019

Nowe ognisko ASF na Mazurach

Dowiedz się więcej!

22 maja 2019