ASF u dzików: gdzie jest ognisko zachorowań?

Jak już wspominaliśmy, niedawno Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych przypadków zachorowań na afrykański pomór świń u dzików na terenie naszego kraju.

Po tym, jak stwierdzono kolejne 2 zachorowania na ASF, liczba wykrytych przypadków u dzików wzrosła do 89. W obu przypadkach chorobę potwierdzono na podstawie pobranej do badań próbki, a zwłoki zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Specjaliści sami przyznają jednak, że nie wiadomo, czy źródłem zachorowania dla kolejnych przypadków są polskie ogniska pierwotne, czy też są nimi chore dziki przekraczające polską granicę.

Krążący aktualnie w Europie ASFV cechuje się wyjątkową zjadliwością, czego skutkiem są szybkie padnięcia po infekcji.

prof. dr hab. Zygmunt Pejsak

Wyniki badań i obserwacji epidemiologicznych w naszym kraju wskazują, że rozmieszczenie oraz gęstość populacji jest wysoce zróżnicowana. Korzystna z epidemiologicznego punktu widzenia jest niska gęstość populacji dzików w rejonach otaczających teren zapowietrzonyzwracał uwagę podczas tegorocznych Targów FERMA w Łodzi prof. dr hab. Zygmunt Pejsak z Zakładu Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Pamiętać też należy, że wszystkie dotąd potwierdzone przypadki zachorowania u świń miały miejsce w gospodarstwach, w których nie przestrzegano wystarczająco dokładnie zasad higieny. Jak dotąd nie odnotowano przypadku choroby na terenie, gdzie gospodarze przestrzegali zasad bezpieczeństwa.

Ważne jest, że krążący aktualnie w Europie ASFV cechuje się wyjątkową zjadliwością, czego skutkiem są szybkie padnięcia po infekcji praktycznie wszystkich zakażonych zwierzątprzypominał prof. Pejsak.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w dalszym ciągu znajdowane będą zakażone dziki, dlatego w chwili obecnej najważniejsza jest troska o zabezpieczenie własnych stad oraz działania umożliwiające dalsze funkcjonowanie rolnikom z obszarów objętych ASF.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Nowy81
https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/asf/14048-asf-na-sardynii-juz-od-40-lat-lekarze-i-hodowcy-wzruszaja-ramionami Zawsze bylem zdania, że to wybijanie  prewencyjne zdrowy... zobacz więcej »
Mich9
@up Tak bylo jest i bedzie, nie ma co sie uzalac tylko isc a etat ;D zobacz więcej »
Gość
Temat dawno nie odswiezany . Ale się wypowiem. Kto ma otwarte oczy i uszy to powinien wiedzieć o co chodzi . Według mnie nie było żadnego afrykanskiego pomoru świń . To fikcja i ... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *