Timac Agro: azot sposobem na suszę

Timac Agro: azot sposobem na suszę

Brak deszczu to coś, na co rolnicy nie mają wpływu. Co innego nawożenie i azot. Bez odpowiedniej ilości składników mineralnych odpowiedni rozwój roślin jest praktycznie niemożliwy. Zwłaszcza bez azotu, o czym doskonale wiedzą pracownicy Timac Agro.

Wysuszona na wiór… Tego roku producenci kukurydzy nie zaliczą z pewnością do udanych. Takie widoki można oglądać m.in. na polach Podlasia, Dolnego Śląska, Kujaw, Pomorza i Wielkopolski.

Wszystko pousychane i bardzo niskie plony, bo tu są niskie ziemie, bardzo słabe i tym bardziej, a jak nie ma deszczu… To jest… właściwie pod zalesienie wszystko już – mówi Wojciech Łabiński, rolnik z Pieńkowa Polskiego na Wielkopolsce. Brak deszczu i susza to jednak coś, na co rolnicy nie mają wpływu. Co innego, jeśli chodzi o nawożenie. – Nawożenie jak najbardziej. Azot, potas, magnez przede wszystkim to podstawa – komentuje zabiegi rolnik.

Rzeczywiście. Bez odpowiedniej ilości tych składników odpowiedni rozwój roślin jest praktycznie niemożliwy. Zwłaszcza bez azotu. – Azot przekształca się w aminokwasy, a później powstają białka, w ten sposób roślina rozwija się, rośnie i może generować plon – mówi Paweł Kocel, dyrektor marketingu firmy Timac Agro Polska.

Azot dostarczany za pomocą środków z formułą n-process może zwiększyć plon średnio o 15%.

Problem w tym, że nawet 70% dostarczanego roślinom azotu jest bezpowrotnie tracona. Powód? Azot jest wypłukiwany albo po prostu się utlenia. Sposób na zahamowanie tego procesu znaleźli naukowcy z Grupy Roullier, którzy opracowali specjalną formułę nazwaną n-process.

Mechanizm ochrony, jakim dysponuje azot, w systemie n-process opiera się na wynalazku specjalnej krystalicznej siatki zbudowanej m.in. z siarki, wapnia i substancji organicznych, która chroni azot przed wypłukiwaniem i utlenianiem – tłumaczy dr Jean Claude Yvin, dyrektor Globalnego Centrum Badań i Rozwoju Timac Agro Paris.

Chodzi o to, że siatka krystaliczna działa jak sito. Rozbudowana forma azotu nie jest w stanie przejść przez drobne oczka. Dopiero pod działaniem wody w glebie następuje rozpad cząsteczek na drobniejsze, które po uwolnieniu z siatki trafiają przez korzenie wprost do rośliny.

Stosowanie nawozów zawierających „n-process” to dbałość o efektywność nawożenia azotem – dodaje Paweł Kocel. – Dzięki temu rośliny więcej pobierają więcej azotu, lepiej go przetwarzają, a przez to są w stanie wygenerować plon wyższy plon o lepszej jakości.

Potwierdzają to również wyniki badań.

Generalnie wyniki mamy bardzo obiecujące, dlatego że mówimy o przyrostach kilkaset kilogramów w przypadku zbóż i podobnie w przypadku rzepaku. A to dlatego że głównie skoncentrowaliśmy się na badaniu nawożenia azotowego w oziminach – mówi Bartłomiej Anioła, product manager polskiego oddziału Timac Agro.

Azotowa nowość prezentem na rocznicę

Swoją azotową nowość spółka Timac Agro, która jest częścią Grupy Roullier, zaprezentowała podczas specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej z okazji 10 rocznicy otwarcia firmy w Polsce.

Jesteśmy z tego naprawdę bardzo dumni, że udało nam się przez te 10 lat zdobyć ugruntowaną pozycję, być tak naprawdę bardzo rozpoznawalną firmą na rynku rolniczym – powiedziała w trakcie uroczystości Agnieszka Egberss, dyrektor zarządzający Timac Agro Polska.

Odżywianie kosztuje, ale jego brak kosztować może jeszcze więcej.

To prawda, Timac Agro rozwija się bardzo prężnie. Dowodem jest choćby otwarcie nowej siedziby w podpoznańskim Niepruszewie. Oprócz części biurowej znajduje się tu nowoczesny magazyn o powierzchni 4 tys. m2. To właśnie stąd produkty Timac Agro rozwożone są do tysięcy gospodarstw rolnych w całej Polsce. Ich dystrybucją zajmują się specjalni doradcy, których rola polega na czymś więcej niż samej sprzedaży.

Badamy glebę, chcemy wiedzieć – tak naprawdę – czym dysponuje dane gospodarstwo, a następnie odżywiamy rośliny – mówi Agnieszka Egberss. – To jest to, co cały czas jest naszym mottem: „my nie nawozimy, my odżywiamy rośliny”.

Odżywianie kosztuje, ale jego brak kosztować może jeszcze więcej. Ile więc będzie trzeba zapłacić za nowy azotowy preparat z systemem n-process?

Różnica w cenie – myślę – będzie podobna, jak w przypadku naszych dotychczasowych nawozów – odpowiada Bartłomiej Anioła. – To będzie mniej więcej cena dwukrotnie wyższa niż czystych nawozów azotowych.

Dwukrotnie więcej za azot? Dla części rolników to niepotrzebna rozrzutność. Są jednak tacy, którzy wyższy koszt nawożenia traktują jako inwestycję. – Zawsze ten droższy jest lepszy – mówi pan Łabiński. – To jest zasada. Te tanie to są niskie procentowo, a te droższe takie nie są, nie?

Jak wynika z badań polowych, azot dostarczany za pomocą środków z formułą n-process może zwiększyć plon średnio o 15%. A patrząc na skutki tegorocznej suszy, to dużo…

Polskie jabłka są coraz częściej wybierane

Pomimo, iż rok 2017 był dosyć trudny dla polskiego sadownictwa, to nadal rodzime odmiany jabłek są częściej wybierane przez konsumentów niż

19 stycznia 2018

Kiszonka kukurydziana a stres suszy

Wielkość spadku plonu kukurydzy zależy m.in. od fazy rozwojowej, w jakiej wystąpiła susza. A jak odczuwa to kiszonka kukurydziana?

9 stycznia 2018

ŚOR: użytkownik profesjonalny a nieprofesjonalny

Kim jest profesjonalny użytkownik środków ochrony roślin, a kim nieprofesjonalny? Jakie obowiązują ich przepisy?

16 stycznia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij