Bydło po wypasie: jesienią sprawdź stan racic i wykonaj korekcję

Choroby racic są jedną z najczęstszych przyczyn obniżenia wydajności mlecznej krów oraz ich ogólnej kondycji. Dlatego też przed przeprowadzeniem bydła z pastwiska do obory warto skontrolować stan racic i wykonać niezbędne zabiegi pielęgnacyjne.
Zaniedbane racic w krótkim czasie przekładają się nie tylko na obniżenie mleczności, ale też na spadek odporności organizmu i pojawienie się wielu chorób. Zaczyna się od chorób racic, ale szybko pojawiają się choroby ogólnoustrojowe.
Jednym z najważniejszych jesiennych zabiegów pielęgnacyjnych powinna być korekcję racic. Wykonuje się ją przed wprowadzeniem krów do obory po sezonie pastwiskowym. Szczególna uwagę na korekcję powinni zwrócić właściciele obór uwięziowych, w których krowy mają ograniczone możliwości ruchu, a co za tym idzie – słabiej ściera się ich róg raciczny niż w oborach wolnostanowiskowych. W tych ostatnich, gdzie krowy mają możliwość swobodnego poruszania się, problemy z racicami ogólnie występują rzadziej.
Korekcja racic jest najważniejszym zabiegiem profilaktycznym, którego celem jest utrzymanie racic w dobrej kondycji.
– Wykonanie korekcji racic ma za zadanie przywrócić racicom właściwy kształt, dzięki czemu całe kończyny będą miały optymalne warunki statyczno-dynamiczne. Dzięki temu także ciężar całego ciała będzie odpowiednio rozłożony – wyjaśnia Małgorzata Chrzanowska z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. – Korekcję można wykonać samodzielnie, jednak osoby, które nie mają dużego doświadczenia powinny skorzystać z usług profesjonalnego korektora. Racicę można bowiem bardzo łatwo uszkodzić, szczególnie wtedy, gdy jest ona mocno zdeformowana.
Korekcja jest najważniejszym zabiegiem profilaktycznym, którego celem jest utrzymanie racic w dobrej kondycji. W myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć, dużo korzystniejszym i dodatkowo tańszym rozwiązaniem jest wykonanie zabiegu niż późniejsze problemy z chorobami racic, które zawsze przekładają się na spadek mleczności i często są przyczyną brakowania krów ze stada.
Przeczytaj także:
- Schorzenia szpary międzyracicowej u bydła: jak sobie z nimi radzić?
- Korekcja racic: dlaczego nie wolno jej bagatelizować?
- Bydło na wypasie: kontroluj stan racic!
