Bydło na wypasie: kontroluj stan racic!

Choroby racic u bydła mlecznego to jeden z najczęstszych problemów hodowców. Bezpośrednio przekładają się bowiem na kondycję krów, ich wydajność mleczną oraz zysk z  gospodarstwa. Latem, gdy krowy przebywają na pastwisku, ryzyko urazów kończyn i wiążących się z tym stanów zapalnych jest wyższe niż w inne pory roku. O czym więc należy pamiętać?

Stan racic należy dokładnie kontrolować już przed wypuszczeniem zwierząt na pastwisko. To bardzo ważne, gdyż zwierzęta z kulawiznami i problemami z poruszaniem będą częściej leżały niż chodziły i pobierały wartościową zielonkę. A to szybko przełoży się na obniżenie zarówno ich wydajności mlecznej, jak i ogólnej kondycji.

Niechęć do poruszania się może być objawem problemów z racicami.

Marcin Gołębiewski z WMODR

Krowy przebywające na pastwisku są w mniejszym stopniu narażone na problemy z racicami i kulawizny niż zwierzęta przebywające w oborach. Świeże powietrze, możliwość ruchu, działanie promieni słonecznych – to wszystko wpływa na polepszenie ogólnej kondycji zwierząt, także na stan ich racic. Co jednak nie oznacza, ze pastwisko jest całkowicie bezpieczne pod tym względem. Zwierzęta na wypasie nieustannie poruszają się, narażone są na otarcia i uszkodzenia spowodowane podłożem – kamieniami czy nierówną powierzchnią. Dlatego też krowy na pastwisku warto regularnie obserwować.

– Należy zwracać uwagę, czy zwierzę nie spędza zbyt długiego czasu w pozycji leżącej – mówi Marcin Gołębiewski z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie– Niechęć do poruszania się może być objawem problemów z racicami. Dobrze jest też zwrócić uwagę na sposób poruszania się krów. Jeżeli chodzą w sposób nieprawidłowy, widocznie oszczędzając którąś z kończyn, to znak, że warto dobrze się jej przyjrzeć. Być może już rozwija się w niej stan zapalny.

 

Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *