Cena cukru sprawia, że uprawa buraków cukrowych znowu się opłaca

Uprawa buraków cukrowych w tym sezonie może być bardzo opłacalna. To zasługa tego, że cena cukru na światowych rynkach utrzymuje się na wysokim poziomie. Trend ten widzą m.in. belgijscy rolnicy. A jeszcze jakiś czas temu obawiano się, że będzie trzeba zamknąć jedną z trzech belgijskich cukrowni.

Uprawa buraków cukrowych okazuje się w tym sezonie dużo bardziej opłacalna od innych rodzajów upraw rolniczych. Widać to także w naszym kraju. Po zawirowaniach cenowych poprzednich lat już zeszły rok pokazał, że cukrownie będą potrzebowały surowca i dlatego podnoszą stawki. A za nimi może wzrosnąć też cena buraków w tym sezonie.

Co wpłynęło na to, że uprawa buraków znów jest opłacalna?

Wysokie ceny cukru na rynku światowym sprawiają, że uprawa buraków cukrowych po raz pierwszy od lat znów jest opłacalna. Jak mówi Bruno De Wulf, sekretarz generalny Konfederacji Belgijskich Plantatorów Buraków (CBB):

Sposób, w jaki produkowaliśmy, nie był zrównoważony. Na szczęście ceny wróciły do normy. Dzięki temu plantatorzy, po odrobieniu strat z lat ubiegłych, mogą znowu coś zarobić na uprawie.

Jak cena cukru kształtuje się na światowych rynkach?

Ceny cukru białego na rynku światowym są obecnie szczególnie wysokie. Według danych europejskich w lutym 2023 r. płacono średnio 804 euro za tonę. A jeszcze rok temu — zaledwie połowę. Jak wyjaśnia De Wulf:

Dotyczy to cukru, który został dostarczony i opłacony w lutym. A około 80 do 90% cukru jest przedmiotem obrotu na kontraktach trwających od kilku miesięcy do roku. Na rynku spotowym ceny wzrosły nawet do 1100 do 1200 euro za tonę.

Historycznie prezes CBB nie chce sprawdzać tych cen.

Ale minęło ponad dziesięć lat, odkąd ceny cukru wzrosły tak wysoko. Dzisiejsze ceny cukru są porównywalne z cenami z lat 2010–2012.

Nieurodzaje i więcej bioetanolu

Przyczyny gwałtownego wzrostu cen cukru są różnorodne. Z jednej strony zbiory w Indiach były rozczarowująco niskie ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe.

Ostatnio Indie stały się ważnym producentem cukru. W zeszłym roku kraj ten wyeksportował dziesięć milionów ton cukru. Z powodu rozczarowujących zbiorów i innej polityki dotyczącej bioetanolu Indie prawdopodobnie nie będą eksportować cukru w tym roku — wyjaśnia De Wulf.

Również w Brazylii, gdzie właśnie rozpoczęły się zbiory, plony wydają się być mniejsze niż oczekiwano. Ponadto prezydent Lula podniósł podatki od paliw kopalnych, dzięki czemu produkcja bioetanolu stała się bardziej dochodowa.

Jeśli nagle dwa do trzech procent więcej trzciny cukrowej trafia do produkcji etanolu w tym kraju, oznacza to, że na światowy rynek trafi od dwóch do trzech milionów ton mniej cukru.

Według CBB światowa produkcja cukru wynosi około 180 mln ton rocznie.

Z tego około 40 milionów ton jest przedmiotem obrotu na rynku światowym. Sama Brazylia odpowiada za prawie połowę światowego handlu cukrem. Jeśli wiadomo, że z tego kraju trafi na rynki światowe kilka milionów ton cukru mniej, a z Indii nawet do dziesięciu milionów ton mniej, to powinno być jasne, że wpłynie to na ceny. Zwłaszcza, że zapasy cukru są stosunkowo niskie, co szybko tworzy napięcie na rynkach — informuje De Wulf.

Uprawa buraków maleje w UE a rośnie na Ukrainie

Ale to, co dzieje się na europejskim rynku cukru, również ma wpływ.

Po zniesieniu 1 października 2017 r. kwot na produkcję cukru w UE producenci z północno-zachodniej Europy próbowali obniżyć koszty, przedłużając kampanię buraczaną i przetwarzając więcej buraków. W ten sposób spodziewano się wyeliminowania z rynku producentów z Europy Południowej i Wschodniej, ale to się nie udało. Ta walka o rynek europejski zaowocowała również dodatkową produkcją, która również musiała zostać sprzedana na rynku światowym. Ale w międzyczasie produkcja spadła i mniej cukru trafi na światowy rynek również ze strony europejskiej.

CBB nie widzi powodów do natychmiastowego spadku cen cukru. Chociaż teraz jest też większa konkurencja ze strony Ukrainy.

Z powodu wojny ten kraj może teraz eksportować cukier do UE bez płacenia cła. Oznacza to, że mimo toczącej się w kraju wojny, w tym roku uprawa buraków cukrowych wzrośnie o 25%. Oznacza to, że powierzchnia upraw będzie wyższa o 70 000–80 000 hektarów. I nawet jeśli plony będą tylko o połowę niższe niż u belgijskich hodowców, to wciąż jest to duża ilość surowca.

Dobra wiadomość dla plantatorów buraków cukrowych

Wysokie ceny cukru to dobra wiadomość dla belgijskich plantatorów buraków cukrowych. Cena podstawowa, którą otrzymują, jest bezpośrednio związana z cenami cukru. Przez ostatnie 3–4 lata otrzymywali oni średnio 25–30 euro za tonę buraków cukrowych. Natomiast dzisiaj cena wzrosła do 40–50 euro za tonę.

To fantastyczna wiadomość! Ucieszyliśmy się, że cukrownie podniosły cenę podstawową, aby pokryć zwiększone koszty. Ale napędzani wysokimi cenami cukru na rynku światowym nasi plantatorzy otrzymają teraz do 1500 euro więcej na hektar niż w zeszłym roku. Jest to więcej niż mile widziane, przede wszystkim w celu odzyskania utraconych zysków z ostatnich lat i pokrycia wyższych kosztów produkcji — przyznaje De Wulf.

Uprawa buraków cukrowych po latach zapaści

Z pewnością w ciągu ostatnich czterech lat produkcja spadała. To nie było trwałe. Widzieliśmy również, że wielu hodowców odpadło — mówi De Wulf.

Według CBB areał buraków cukrowych spadł w ciągu ostatnich pięciu lat o 10 do 15%, w wyniku czego w ostatnim sezonie wegetacyjnym obsiano zaledwie 53 000 hektarów buraków cukrowych.

W pewnym momencie baliśmy się nawet, że jedna z trzech belgijskich cukrowni będzie musiała zostać zamknięta.

Odwrócenie cen cukru może doprowadzić również do zmiany w areale. De Wulf spodziewa się, że tej wiosny obsianych zostanie około 56 000 hektarów buraków cukrowych. Idealnie byłoby, gdyby ponownie powiększyło się to do 60 000 hektarów. Przy cenie bazowej w 2023 r., która będzie na tym samym poziomie co w 2022 r. i wciąż wysokich światowych cenach cukru, wydaje się, że w przyszłym roku uprawa znów stanie się opłacalna.

Czytaj również: Zboże z Ukrainy do Polski wjedzie. Na jakich warunkach?

Źródło: vilt.be

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

TO JEST NIEWIARYGODNEZobacz SPRAWDŹ WYNIKI BADAŃ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *