Ceny polskich ziemniaków nadal rekordowe. Co dalej?

W tym sezonie ceny polskich ziemniaków są wysokie, wręcz rekordowe na tle poprzednich lat. I chociaż od początku sezonu notowania pozostają w trendzie spadkowym, ich poziom nadal jest ponadprzeciętny.

Cena: Ziemniaki krajowe

2.1 zł
0.00%
Zobacz aktualne ceny

Jak kształtują się ceny ziemniaków od początku tegorocznego sezonu? Ile aktualnie kosztują polskie ziemniaki? Czy rekordowe ceny ziemniaków utrzymają się w dalszej części sezonu? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak przebiega bieżący sezon?

W tym sezonie tendencje cenowe na rynku ziemniaków są zupełnie inne niż w poprzednim. W ubiegłym roku notowania hurtowe ziemniaków we wrześniu dość wyraźnie wzrosły, co było nietypowe jak na ten okres sprzedaży. Z kolei w obecnym sezonie od początku sierpnia obserwujemy trend powolnego acz systematycznego spadku cen, który utrzymuje się do końca września włącznie.

Należy jednak zauważyć, z jakimi poziomami cen mamy do czynienia w obydwu sezonach. W ubiegłym roku sierpień startował z bardzo przeciętną średnią ceną ziemniaków żółtych, wynoszącą 0,73 zł/kg. W bieżącym roku w sierpniu hurtowe ceny tych ziemniaków wynosiły średnio 1,60 zł/kg. Jest to zatem o 19% więcej niż przed rokiem. Przy takiej dysproporcji nie dziwi odmienny scenariusz zmian cenowych na rynku ziemniaków.

Chociaż spadek notowań utrzymuje się już drugi miesiąc, to w obecnym sezonie ceny pozostają rekordowe. Są najwyższe na tle co najmniej ostatnich dziesięciu lat. Aktualnie nadal widać presję na spadek cen i najprawdopodobniej będzie ona się utrzymywać przez cały okres zbiorów. Ale w dłuższej perspektywie trend powinien się zmienić, podobnie jak to miało miejsce w minionym sezonie.

Czytaj również: Światowy rynek ziemniaków pod presją

Ile aktualnie kosztują polskie ziemniaki?

Obecnie średnie ceny hurtowe ziemniaków kalibrowanych i pakowanych w 15-kilogramowe worki wynoszą najczęściej: 1,27–1,73 zł/kg za odmiany białe, 1,00–1,33 zł/kg za ziemniaki żółte i 1,07–1,40 zł/kg za odmiany czerwone. Zobaczmy, jak kształtują się ceny na poszczególnych rynkach hurtowych.

Ceny polskich ziemniaków w dużym hurcie na koniec września 2023 r.:

  • ceny ziemniaków na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — 1,33–2,00 zł/kg;
  • ceny ziemniaków w Elizówce (Lubelski Rynek Hurtowy) — 1,80–2,00 zł/kg;
  • na rynku w Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza) ziemniaki oferowano po — 1,86–2,66 zł/kg;
  • na targu w Sandomierzu (Targowiska Miejskie Rynek Hurtowy) ziemniaki kosztowały — 1,10–1,30 zł/kg;
  • ceny ziemniaków na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa) — 1,06–1,73 zł/kg;
  • na rynku w Rzeszowie (Podkarpackie Centrum Hurtowe Agrohurt) za ziemniaki płacono — 1,50–2,00 zł/kg.
  • ceny ziemniaków na Rybitwach w Krakowie (Kompleks Handlowy Rybitwy) — 1,10–1,30 zł/kg;
  • ziemniaki w Białymstoku (Podlaskie Centrum Rolno-Towarowe) sprzedawano po — 1,60–2,00 zł/kg;
  • na rynku we Wrocławiu (Targpiast) ceny ziemniaków wynosiły — 1,50–1,90 zł/kg;
  • ceny ziemniaków na giełdzie w Kaliszu (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) — 1,20–1,46 zł/kg.

Czy i jak długo ceny ziemniaków pozostaną rekordowe?

Zdaniem analityków rynkowych, dalsze utrzymywanie się cen ziemniaków na poziomie rekordowym, a na pewno wyższym od ubiegłorocznego, jest bardzo prawdopodobne. Jednak zaznaczają oni, że na tak wczesnym etapie sezonu trudno stawiać w pełni trafne prognozy. Bowiem jest wiele czynników oddziałujących na rynek oraz ceny.

Przykładowo, jeśli na  polski rynek jesienią zaczną trafiać większe ilości ziemniaków z Ukrainy, wpłynie to na znaczący spadek cen. A w takiej sytuacji trudno będzie krajowym producentom odwrócić ten trend. Ukraina może też wprowadzić embargo na polskie owoce i warzywa, co także nie będzie obojętne dla poziomu notowań. Jednak nawet w sytuacji znaczącego wzrostu bieżącej podaży, presję zniżkową będzie hamował utrzymujący się na wysokim poziomie popyt na ziemniaki.

Czytaj również: Ile kosztuje 1 kg ziemniaków? Zawirowania na rynku

Źródło: fresh-merket.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *