Ceny rzepaku i zbóż w Polsce coraz niższe. Sprawdź, o ile potaniały!
fot. www.pixabay.com

Ceny rzepaku i zbóż w Polsce coraz niższe. Sprawdź, o ile potaniały!

Ceny zbóż i rzepaku na krajowym rynku wciąż spadają. Najbardziej potaniał rzepak – zarówno w porównaniu do cen sprzed roku, jak i sprzed tygodnia.

Ceny rzepaku i zbóż na krajowym rynku wciąż spadają. Potwierdzają to zarówno dane sprzed tygodnia, opublikowane przez ministerstwo rolnictwa, jak i najświeższe analizy cen na giełdzie e-WGT.

Największe spadki cen na rynku krajowym odnotowuje rzepak. W porównaniu do ubiegłego roku na giełdzie MATIF, ceny rzepaku są znacznie niższe (412 EUR przy kursie 1 EUR = 4,30 w 2017 roku, 343,50 EUR przy kursie 1 EUR = 4,16 z dnia 02.02.2018 r.). Aktualnie maksymalną cenę za rzepak dostaniemy na południu kraju – 1505 zł/t netto z dowozem do olejarni (dane z dnia 02.02.2018 r.).

Prognozy dla rynku oleistych nie wskazują na duże zmiany cen r/r

Jednak prognozy dla rynku oleistych Oil World wskazują, że patrząc długofalowo, w perspektywie całego sezonu, nie powinno być zbyt dużych zmian w cenach rzepaku.

Ceny nasion oleistych i produktów przerobu, śrut według prognoz, w aktualnym sezonie będą zbliżone do tych z sezonu poprzedniego. Aktualne notowania są to chwilowe drobne wahania rynku, a nie fundamentalne zmiany – komentuje dr inż. Ewa Rosiak z Zakładu Badań Rynkowych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.Wahania takie zazwyczaj są związane z rynkiem ropy, czy kursem walutowym i w tym przypadku stosunkiem złotówki do euro, ale jak wspomniałam, nie są to duże wahania cen – podkreśliła.

Nie tylko ceny rzepaku spadają…

W portach wzrosła za to cena pszenicy konsumpcyjnej. Za pszenicę 14% białka z dowozem do portu w lutym, cena wynosi 725 zł/t, a za pszenicę 13,5% białka – 700 zł/t netto.

ceny rzepaku i zbóz

fot. www.pixabay.com

Ceny rzepaku i zbóż, patrząc długofalowo, są stabilne. Aktuane obniżki to normalne dla rynku drobne wahania.

Rynki są stabilne, jak na razie. W Polsce, patrząc w długim okresie czasu, ceny dostosowują się do cen europejskich i światowych. Pszenica w styczniu była trochę tańsza, niż w ubiegłym roku o tej samej porze. Za to według naszych danych za grudzień, zboża były droższe niż przed rokiem. Spowodowane to było ograniczoną podażą – zauważa mgr inż. Wiesław Łopasiuk z Zakładu Badań Rynkowych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. – Rolnicy wstrzymują się z dostawami, licząc na wyższe ceny. Większość ofert w połowie stycznia była od firm handlowych. Dodatkowo na przełomie roku były przejściowe wzrosty cen na całym świecie – wyjaśnia.

W Polsce aktualnie, na początku lutego, pszenica nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem, stąd spadek jej cen. Jak podaje Renata Barczyk, makler giełdy WGT S.A. taniej o ok.20-30 zł/t dostaniemy też za jęczmień paszowy i konsumpcyjny. Więcej jest go również z importu.

Widać też wzrosty

Wzrosło zainteresowanie łubinem, żytem konsumpcyjnym i pszenżytem. W przypadku dwóch ostatnich, popyt zauważalny jest szczególnie w centrum kraju.

Aktualności rolnicze – 20.04.2018 r.

Dzisiaj w Aktualnościach m.in o sprzeciwie przeciw blokowaniu prac rolników, a także o ułatwieniach dla rolników w kwestii zazielenienia.

20 kwietnia 2018

Aktualności rolnicze – 19.04.2018 r.

Dziś m.in o tym, które miejsce zajmuje Polska pod względem areału ekologicznego na świecie i o tym, ile wynoszą złe długi rolników.

19 kwietnia 2018

Chowacze w natarciu! Prognozowany masowy nalot szkodników

Słońce i temperatura w ostatnich dniach cieszą niejednego, ale rolnicy nie mają powodów do radości. Wraz ze słońcem nadchodzą chowacze.

10 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij