Ceny zbóż konsumpcyjnych i rzepaku spadają

Download PDF

Epidemia koronawirusa odbija się negatywnie na notowaniach surowców rolnych. Ceny zbóż konsumpcyjnych i rzepaku na światowych rynkach gwałtownie spadły.  Zareagowali na to już krajowi eksporterzy, którzy drastycznie obniżyli cenę skupu pszenicy. Fatalne nastroje panujące na giełdach objęły już wszystkie rynki.

Ten tydzień nie rozpoczął się dobrze, na rynki powrócił pesymizm. Jak podaje e-WGT, po piątkowym odbiciu indeksów akcji nie ma w poniedziałek już śladu. O kilka a nawet kilkanaście procent tracą główne indeksy w Europie.  Skokową przecenę zliczyła również ropa (-10 proc.).

Wraz z taniejącymi olejami roślinnymi w dół idzie unijny rzepak. W rezultacie majowa seria traci już ponad 15 euro, jest najtańsza od lat – 336,5 euro/tonę (-4,4 proc.). A jak zachowują się ceny zbóż konsumpcyjnych i co przyniósł kolejny tydzień?

Kolejny spadkowy tydzień

Rozszerzająca się pandemia koronawirusa nadal wpływa na ceny towarów rolnych. Choć choroba powoli wygasa w Chinach, to  w Stanach Zjednoczonych i Europie nadal notowany jest wyraźny wzrost zakażeń.

ceny zbóż konsumpcyjnych

Ceny zbóż konsumpcyjnych i rzepaku na światowych rynkach gwałtownie spadły.

fot. Dow AgroSciences

Rządzący chcą maksymalnie spowolnić przyrost chorych wymagających specjalistycznego sprzętu (respiratory), stąd zamykane są granice i ograniczana do minimum działalność gospodarcza. To wszystko przekłada się na gigantyczne spadki wycen przedsiębiorstw (rynek akcji) oraz surowców. Rekordzistą przecen jest ropa ponieważ popyt na nią spadł bardzo mocno w ostatnim kwartale. Cena ropy spadła o połowę w ostatnich tygodniach – podaje Andrzej Bąk, ekspert e-WGT. Na ceny zbóż konsumpcyjnych wpływa sytuacja z pandemią koronawirusa.

Rzepak najtańszy od roku

Obniżki widoczne są również na rynku rzepaku. Seria majowa na giełdzie w Paryżu straciła w ciągu tygodnia ponad 25 euro (-7 proc.). W piątek odnotowano cenę 352,5 euro/tonę – najniższą od roku!

Na giełdzie w Paryżu skala spadku wahała się od 1 proc. (kukurydza) do 3 proc. (pszenica w najbliższej serii). Zboża potaniały także na lokalnych rynkach. Obniżki widoczne są szczególnie w rejonie basenu Morza Czarnego, gdzie osłabienie lokalnych walut zwiększa konkurencyjność eksportu.

Ceny zbóż konsumpcyjnych

Na spadki cen zareagowali krajowi eksporterzy, drastycznie obniżając cenę skupu pszenicy konsumpcyjnej. W portach to ziarno oferowano za 760-775 zł/t, zaś jęczmień paszowy i kukurydza potaniały jedynie o 5 zł//t.

Wiele podmiotów wstrzymało lub ograniczyło skupy zbóż, to samo tyczy się ofert eksportowych. W rezultacie niewiele transakcji jest zawieranych. Producenci czekają na ponowny wzrost cen, kupujący – na stabilizację notowań. Duża podaż żyta się utrzymuje, choć popyt jest mały. Zdaniem Andrzeja Bąka z e-WGT, sytuację mogłoby poprawić uruchomienie małych gorzelni albo wyższa produkcja spirytusu.

Ceny zbóż konsumpcyjnych to nie wszystko, spójrzmy na koniec co dzieje się w rzepaku, a tu  spadki cen rzepaku (-9,75 EU/t) są powiązane z obniżką ceny ropy naftowej. Utrzymuje się niskie zapotrzebowanie na te nasiona, na rynku towaru nie brakuje. Notowania rzepaku plasują się na poziomie 1530-1150 zł/tonę netto, natomiast jeszcze w styczniu tego roku można było uzyskać za rzepak powyżej 1700 zł/tonę (netto).

Źródło: e-WGT

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o