Ceny skupu bydła w 2022 r. rekordowe. Czy jeszcze wzrosną? Sprawdź!

Z miesiąca na miesiąc ceny skupu bydła w 2022 r. biją kolejne rekordy. Występujące zjawisko można zaobserwować zarówno na światowych, jak i na krajowym rynku. Czy ta tendencja ma szansę utrzymać się przez dłuższy czas? Czy ceny bydła jeszcze wzrosną? Sprawdźmy jak przedstawiają się prognozy na rynku wołowiny.

Jakie są aktualne ceny skupu bydła w pierwszej połowie 2022 roku? Czy w najbliższych miesiącach pojawią się kolejne podwyżki na rynku wołowiny? Odpowiedzi na te, a także inne pytania można znaleźć w opracowaniu Agromapa przygotowanym przez analityków z Banku Crédit Agricole.

Ceny skupu bydła 2022 biją rekordy

Jak przypomnieli eksperci aktualne ceny bydła w Polsce podążają w ślad za cenami, które obowiązują na świecie. Przez co ich wartości od kilku miesięcy osiągają niemal rekordowy poziom. Głównym źródłem wysokich cen bydła w skupie jest niższa światowa podaż mięsa, która utrzymuje się przy jednoczesnym silnym popycie. Oprócz tego, wysokie ceny skupu bydła w 2022 r. są konsekwencją rosnącej presji kosztowej, która wiąże się z galopującymi cenami pasz.

Jak przekazała Dolnośląska Izba Rolnicza ceny młodego bydła opasowego zazwyczaj wynoszą 9/10/11 zł/kg żywca za jałówki, do 11/12/13 zł/kg żywca za byki. Są to ceny odpowiednio za hf/mieszańce/mięsne.

Przeczytaj również: Wsparcie dla hodowców trzody chlewnej – trwa nabór wniosków

Czy ceny bydła wzrosną? Prognozy na rynku wołowiny

Według analityków Banku Crédit Agricole w kolejnych kwartałach ceny bydła 2022 mogą spaść. Niemniej jednak ceny bydła utrzymają się na wciąż wysokim poziomie.

Uważamy, że kolejne kwartały przyniosą zwiększenie światowej podaży mięsa wołowego, co będzie oddziaływać w kierunku spadku cen skupu. Mimo to oczekujemy, że w całym horyzoncie naszej prognozy ceny skupu bydła pozostaną na wysokim na tle historycznym poziomie. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy jest tempo odbudowy podaży bydła na świecie.

Podsumowując aktualną sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny eksperci prognozują że: – cena skupu bydła w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 9,20 zł/kg oraz 8,40 zł/kg na koniec 2023 r.

Ceny skupu bydła 2022 a opłacalność produkcji

Analitycy Banku Crédit Agricole zwrócili uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. A mianowicie na początku 2022 r. poprawiła się zależność między ceną żywca, a ceną paszy, na skutek czego nastąpiła silna poprawa opłacalności produkcji bydła.

Aktualności rolnicze - Ceny skupu bydła 2022

Cena skupu bydła wyniosła w styczniu 9,59 zł/kg (+47,3% r/r), a cena pasz dla bydła 2,01 zł/kg (+17,7% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 4,78 wobec 3,82 przed rokiem, sygnalizując silną poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym – czytamy w opracowaniu Agromapa.

Czytaj również: Dopłaty do przechowywania wieprzowiny. Jakie są stawki? Sprawdź!

Źródło: Crédit Agricole; DIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 17

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jak rolnicy kupują online?Zobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *