Ceny skupu jabłek przemysłowych

Obecne ceny skupu jabłek przemysłowych kształtują się na satysfakcjonującym dla sadowników poziomie. Ile można dostać za nie w skupach i przetwórniach?

W tym roku ceny skupu jabłek przemysłowych są prawie dwa razy wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wówczas skupy płaciły za nie od 0,49 do 0,55 zł/kg. Dzięki temu sadownicy mają możliwość złapania oddechu po ostatnich trudnych sezonach.

Jakie są obecnie ceny skupu jabłek przemysłowych?

W zakładach przetwórczych średnie ceny jabłek oscylują w granicach jednego złotego za kilogram. Na Mazowszu można za nie dostać przeciętnie 0,98 zł/kg, podczas gdy w województwie małopolskim jest to 0,94 zł/kg.

Jednakże widać już nieznaczny trend spadkowy, który objawia się zmniejszaniem cen skupu o 0,01 zł/kg.

Ceny jabłek na przemysł w poszczególnych województwach

Ceny skupu jabłek przemysłowych w województwie łódzkim wahają się w przedziale od 0,80 do 0,85 zł za kilogram. Tymczasem suchy przemysł kosztuje od 0,90 do 1,00 zł/kg. Podobny przedział cen widać też w województwie lubelskim. Tymczasem suchy przemysł kosztuje 0,95 zł/kg.
Także w województwie mazowieckim ceny jabłek przemysłowych wahały się w podobnych granicach. Większość firm utrzymuje cenę 0,85 zł/kg. Tymczasem za Goldena na suchy przemysł można dostać w skupach 0,90 zł/kg. W małopolskim jabłka przemysłowe w skupie kosztują 0,75 zł/kg. Z kolei suchy przemysł kosztuje tam w skupie 0,90 zł/kg.

Jakie są ceny skupu jabłek przemysłowych w wybranych skupach?

W regionie grójeckim, w skupie MD-Macierzyński jabłka przemysłowe kosztują 0,85 zł/kg. Suchy przemysł kosztuje 0,90 zł/kg. Tymczasem Golden i inne odmiany o zielonych owocach wyceniono na 1,00 zł/kg.

W skupie Ekosady za twarde jabłka na sok można dostać 0,90 zł/kg. Tymczasem za Goldena firma płaci 0,95 zł/kg.

Jak widać, ceny jabłek przemysłowych na różnych rynkach w Polsce utrzymują się na podobnym poziomie, choć występują pewne różnice w zależności od regionu. W ostatnim czasie obserwujemy zarówno wzrosty, jak i spadki cen, co może być wynikiem zmian w podaży i popycie na ten produkt.

Źródło: fresh market

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *