Ceny świń – pełzające podwyżki to początek wzrostów cen? Sprawdź!

Na rynku żywca wieprzowego pojawiły się pierwsze pozytywne sygnały. Aktualne ceny świń wzrosły zarówno na giełdzie niemieckiej, jak i na rynku krajowym. Na pełną poprawę sytuacji na rynku trzody chlewnej hodowcy muszą jednak jeszcze trochę poczekać. Jak przedstawiają się aktualne ceny żywca wieprzowego? Kiedy pojawią się wyraźne podwyżki cen tuczników? Sprawdźmy!
Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej ,,POLPIG” w swojej najnowszej analizie informuje o pozytywnych sygnałach płynących z rynku żywca wieprzowego. Zarówno za granicą, jak i w Polsce aktualne ceny świń są wyższe, niż miało to miejsce jeszcze tydzień temu. Czy to pierwszy zwiastun większej poprawy na rynku tuczników?
Spis treści
Ceny świń na początku sierpnia 2022 w Europie
W drugim tygodniu sierpnia 2022 r. ceny skupu tuczników w Hiszpanii wzrosły o kolejny 1 eurocent. Podobną sytuację można zaobserwować we Francji oraz w Danii, gdzie ceny świń są wyższe kolejno o 1 eurocent i 3 eurocenty. Podwyżki cen trzody chlewnej, które pojawiły się w Danii podyktowane są zwiększeniem wysyłki wieprzowiny do Azji. Natomiast w Niemczech na małej giełdzie odnotowano kolejną podwyżkę cen skupu tuczników, a dokładnie o 5 eurocentów. Jednak w dniu 3 sierpnia 2022 r. w notowaniach VEZG ceny trzody chlewnej utrzymano na poziomie 1,85 €/kg (wbc).
Niemniej jednak na rynku tuczników pojawiły się pozytywne sygnały i nadzieja na dalsze wzrosty cen w kolejnych tygodniach.
Aktualne ceny żywca wieprzowego w Polsce 2022
Z kolei, na krajowym rynku wieprzowiny jak podaje KZP-PTCh ,,POLPIG” widoczne jest większe zainteresowanie żywcem wieprzowym. Ponadto, ceny skupu świń rosną w sposób pełzający z tygodnia na tydzień. Średnia krajowa cena tuczników w klasie E przekroczyła kwotę 9 zł/kg.
Ceny świń i prognozy 2022
Na rynku trzody chlewnej coś drgnęło, ale czy obserwowane podwyżki mogą utrzymać się przez dłuższy czas?
Uczestnicy rynku przewidują poprawę sytuacji rynkowej w II połowie 2022 r. na skutek spadku pogłowia świń, niskiej podaży żywca wieprzowego, spadków cen pasz i utrzymania konsumpcji na stabilnym poziomie – podaje KZP-PTCh ,,POLPIG”.
Czytaj również: Kto dostał dopłaty do nawozów? Sprawdź nowe dane z ARiMR!
Źródło: KZP-PTCh ,,POLPIG”
